Endodoncja

Endodoncja to działanie konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, zgorzeli lub przewlekłego zapalenia około wierzchołkowego. W naszej przychodni wielką wagę przywiązujemy do ratowania zębów własnych traktując ekstrakcję jako rozwiązanie ostateczne. Dlatego też w naszej siedzibie w Poznaniu posiadamy tak rozbudowany warsztat pracy, na który składa się wiele nowoczesnych urządzeń wspomagających leczenie kanałowe pod mikroskopem. Odbudowa własnego zęba jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym i najekonomiczniejszym. Jeśli szukasz miejsca, w którym wykonuje się leczenie kanałowe w Poznaniu – klinika Stom-Med oferuje taką usługę.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe polega na całkowitym i precyzyjnym usunięciu infekcji z kanałów i komory zęba. Wykonuje się je, kiedy występuje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba.

Zajmujemy się leczeniem trudnych przypadków leczenia kanałowego: 

  • odnajdywaniem kanałów dodatkowych
  • usuwaniem złamanych narzędzi z kanałów
  • udrażnianiem zobliterowanych kanałów
  • opracowaniem zakrzywionych kanałów
  •  zamykaniem perforacji
  • usuwaniem wkładów koronowo-korzeniowych

Komfort, świadomość i bezpieczeństwo naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze. Do każdego etapu zabiegu używamy najlepszych, sprawdzonych wysokiej klasy narzędzi i urządzeń. Zgodnie ze światowymi standardami leczenia kanałowego gabinety STOM-MED Poznań wyposażone są w mikroskopy zabiegowe firmy GLOBAL i KAPS. Ponadto:

  • do wyznaczania długości kanału stosujemy cyfrowy miernik długości — endometr — japońskiej firmy Morita.
  • do opracowania kanałów używamy pilniki NiTi
  • do szczelnego dokładnego i trwałego wypełnienia kanałów — system Obtura i system B.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w podwyższonych warunkach aseptycznych. Aby zwiększyć sterylność zabiegu i uchronić pacjenta przed kontaktem z płynami płuczącymi kanały, stosujemy koferdam, specjalny izolator — membranę lateksową rozpiętą na specjalnym rusztowaniu przyczepionym klamrami do zębów. Pacjenci bardzo dobrze tolerują zabiegi w koferdamie.

Ostatnim koniecznym do trwałego wyleczenia zęba etapem leczenia kanałowego jest wzmocnienie osłabionego zęba włóknem szklanym oraz koroną protetyczną lub onleyem, które wzmacniają uszkodzoną twardą tkankę zęba. Takie rozwiązanie zawsze standardowo jest proponowane naszym pacjentom.

Leczenie kanałowe – przebieg leczenia.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) może przebiegać na kilka sposobów.

Staramy się aby było ono wykonywane na jednej wizycie. Zdarza się, że do wyleczenia kanału potrzebne są dwie wizyty, sporadycznie wymaganych jest więcej wizyt.

Pierwszym etapem leczenia jest zrobienie rentgenowskich zdjęć diagnostycznych. W przychodni znajdują się dwa rentgeny cyfrowe, czynność ta wykonywana jest więc na miejscu w trakcie jednej wizyty.

Dla większej sterylności i bezpieczeństwa zabiegu stosujemy koferdam – cienką, lateksową gumę naciągniętą na ramkę wokół ust pacjenta. W gumie znajduje się otwór umożliwiający izolację leczonego zęba.

Kolejna czynność to znieczulenie gwarantujące całkowitą bezbolesność dalszego zabiegu. Następnie dokonujemy otwarcia komory zęba w celu usunięcia martwej oraz żywej miazgi.

Kolejny krok to odnalezienie ujścia kanałów. Aby leczenie zakończyło się sukcesem wszystkie kanały muszą być odnalezione i starannie przeleczone czyli oczyszczone. To trudny i pracochłonny etap. Na tym etapie niezbędne jest użycie mikroskopu.

Aby nie pozostawić nieudrożnionych kanałów ważne jest aby poznać ich długość. Urządzeniem dokonującym pomiaru długości kanałów jest endometr. W naszej przychodni stosujemy dwa endometry: Morita – ROOT-ZX-MINI oraz Ipex produkcji NSK.

Znając rozmieszczenie oraz długość kanałów, możemy przystąpić do ich mechanicznego opracowania. Wykorzystujemy kolejne urządzenie tzw. mikrosilnik endodontyczny Tri Auto mini marki Morita oraz narzędzi NiTi.

Automatyczny auto-rewers, pełna kontrola szybkości obrotów zapobiega przed zbyt głęboką perforacją korzenia. Znacząco poprawia to precyzję oraz bezpieczeństwo zabiegu.

Prawidłowo opracowany kanał powinien mieć kształt stożka i być odpowiednio szeroki. Zapewnia to możliwość właściwego czyli pełnego wypełnienia kanałów.

Po opracowaniu kanałów następuje intensywne płukanie oraz ich wypełnianie.

Przy zakażonych kanałach przed ostatecznym wypełnieniem używamy nowoczesnego systemu płuczącego Nanocare AgAu – preparat ten zawiera silnie bakteriobójcze nanocząsteczki złota i srebra, które samoistnie wnikają nawet w najbardziej zakrzywione kanały boczne i deltę korzeniową, będącą poza zasięgiem działania prostych narzędzi kanałowych.

Szczelne wypełnienie osiągamy stosując system płynnej gutaperki na ciepło, którą kondensujemy w kanale. Stosowane przez nas urządzenia marki Obtura gwarantują najwyższą szczelność wypełnienia uniemożliwiając zamkniecie pustych przestrzeni, w których może rozwijać trudna do wyleczenia się wtórna infekcja

W wielu przypadkach po zakończeniu leczenia wykonywana jest radiowizjografia kontrolna.

Zgodnie ze współczesną procedura po leczeniu endodontycznym wskazane jest wykonanie odbudowy protetycznej leczonego zęba w postaci korony lub wkładu i korony. Najczęściej dotyczy to zębów trzonowych oraz przedtrzonowych, które zostają po rozwierceniu w części centralnej znacząco osłabione.

Szczególnie przy dużych odbudowach istnieje duże zagrożenie złamania ściany zęba, mikropęknięć i przecieku bakteryjnego. Należy też pamiętać, że zęby martwe są osłabione, nieodżywione, ściany zęba są kruche i skore do pęknięć.

Dlatego też wskazane jest aby leczenie zakończyć koroną laboratoryjną lub koroną z wkładem korzeniowym.

Leczenie endodonyczne jest dla lekarza trudne, praca w powiększeniu w wymuszonej pozycji przez dłuższy czas, konieczna obecność asystentki endodontycznej zakup oraz umiejętność

posługiwania się wieloma urządzeniami sprawiają, że są to zabiegi kosztowne.

Jednak właściwie przeleczony ząb może posłużyć jeszcze wiele, wiele lat i to jest BEZCENNE !

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który trwa dłużej niż standardowe leczenie zaatakowanych próchnicą zębów, wiele osób ma więc opory przed tym, by je podjąć. Leczenie kanałowe kojarzy się dodatkowo z bólem – szczególnie osobom, które leczyły w ten sposób zęby lata temu, gdy technologia nie była tak zaawansowana jak dzisiaj. Obecnie jednak zęby leczy się w znieczuleniu, które sprawia, że nie odczuwa się praktycznie żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli pacjent zgłosił się na wizytę z bólem zęba, ten ustępuje chwilę po podaniu znieczulenia. Dopiero wtedy stomatolog rozpoczyna działanie. 

Czy może zdarzyć się, że ząb będzie bolał mimo znieczulenia? Takie przypadki się zdarzają w wyjątkowo zaawansowanych stanach zapalnych, niemożliwych do opanowania przez dozwolone dawki znieczulenia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko – u większości pacjentów zaraz po podaniu znieczulenia zmniejsza się czucie i dentysta może zacząć oczyszczać kanały.

Krótkotrwały ból może pojawić się zaraz po leczeniu kanałowym, choć komora miazgi jest pusta, a ząb przestaje wyczuwać impulsy bólowe i traci unerwienie. Z czego to wynika? Sam fakt wykonanego zabiegu powoduje, że ząb jest nieco bardziej wrażliwy i reaguje na bodźce termiczne. Takie dolegliwości bólowe powinny jednak ustąpić bardzo szybko. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne komplikacje, np. w postaci stanów zapalnych.

Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo?

Jeszcze nie tak dawno, ząb z nieodwracalnymi uszkodzeniami miazgi był skazany na usunięcie. Rozwój stomatologii spowodował jednak, że obecnie nawet trudne przypadki udaje się uratować, stosując leczenie endodontyczne zamiast usuwania zębów. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie kanałowe?

  • Leczenie kanałowe ratuje ząb, zamiast się go pozbywać. Po wyczyszczeniu kanałów oraz odbudowie zęba i wzmocnieniu go koroną, może służyć długie lata. To szczególnie ważne w przypadku zębów widocznych podczas uśmiechania się czy otwierania ust. Alternatywą dla zęba usuniętego jest implant lub proteza, czyli dosyć inwazyjne i drogie metody wypełniania braków w uzębieniu.
  • Leczenie kanałowe eliminuje ból zęba. Ból zęba z uszkodzoną miazgą potrafi być nie do zniesienia. Leczenie kanałowe sprawia, że na długi czas pozbędziesz się tej przykrej dolegliwości, na którą często nie działają żadne leki przeciwbólowe.
  • Leczenie kanałowe jest niemal bezbolesne. Obecnie nawet mocno uszkodzone zęby można wyleczyć kanałowo, zapewniając pacjentowi komfort. Znieczulenie i nowoczesne narzędzia pozwalają przeprowadzić zabieg szybko, sprawnie i bez bólu.
  • Leczenie kanałowe jest precyzyjne i skuteczne. Obecnie coraz częściej leczenie kanałowe wykonuje się pod mikroskopem. Dzięki temu jest ono naprawdę dokładne i drobiazgowe, a raz wyleczony ząb przez kolejne lata nie wymaga troski. 

Nasza klinika jest jednym z miejsc, które oferuje leczenie kanałowe pod mikroskopem w Poznaniu. Mamy także własną pracownię RTG, w której robimy zdjęcia zębów zarówno przed rozpoczęciem leczenia, jak i po jego zakończeniu.