U dentysty nie musi boleć :-)

Ortodoncja

POWRÓT

Ortodoncja kojarzy nam się głównie z estetyką, ładnym uśmiechem. Nie jest to jednak jedyny powód podjęcia leczenia. Efektem leczenia ortodontycznego jest również poprawa funkcji żucia i fonetyki.

 

Istnieje wiele wskazań do podjęcia leczenia np.:
• przodozgryz górny
• wysunięcie żuchwy
• szpary, zgryz krzyżowy
• stłoczenie zębów
• nachodzenie zębów
• zaburzenia symetrii twarzy

 

Przyczyn może być bardzo wiele np.:
zbyt miękka dieta we wczesnym dzieciństwie mogąca być przyczyną zbyt wąskich szczęk a co za tym idzie stłoczenia zębów
nieleczenie próchnicy zębów mlecznych i ich przedwczesna utrata w rezultacie zęby stałe wyżynają się nie w swoim miejscu
dziedziczenie wąskich szczęk po matce lub szerokich po ojcu
nieznane jeszcze przyczyny

 

Efektem stłoczenia jest częsta próchnica styczna. Często pierwszym etapem leczenia takiej wady jest usunięcie zęba, np. pierwszego przedtrzonowca czyli czwórki oraz ósemek jako zębów najmniej wartościowych w łuku. Wady ustawienie zgryzu mogą też powodować uciążliwe bóle głowy (migreny), choroby stawu skroniowo-żuchwowego , nieprawidłowe ścieranie się zębów.

 

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym.

 

W zależności od wady oraz wieku pacjenta rozróżniamy wiele typów aparatów ortodontycznych.

 

1. Ruchome

obrazek3 Polecane dla dzieci 7 – 12 lat w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Istotnym elektem powodzenia jest tutaj sumienność pacjenta, o czym zarówno jego, jak i rodziców pouczy nasz poznański ortodonta. Aparat powinien być zakładany w nocy oraz na kilka godzin w ciągu dnia. Aparaty te nie służą do idealnego ustawienia pozycji zębów i jest możliwe, że w późniejszym czasie konieczne będzie użycie aparatu stałego, choć użyte odpowiednio wcześnie mogą tą konieczność wyeliminować. 

 

2. Stałe dla dzieci i dorosłych

obrazek4 bezligaturowe – składają się łuku i zamków wyposażonych w elementy trzymające łuk – takie jak zasuwa, klapka, obrotowe kółeczko lub zatrzaski.
Przy tych aparatach nie występują często uciążliwe ligatury gumowe. Dzięki swej budowie aparaty te pozbawione są praktycznie tarcia, zapewniając duży komfort użytkowania.

 

estetyczne – ceramiczne, kryształowe, kolorystycznie dopasowane do koloru zębów pacjenta.
Minusem takiego rozwiązania jest możliwość przebarwiania się gumek. Rozwiązanie to nie jest więc zalecane dla palaczy. obrazek5

 

metalowe – są to tradycyjne aparaty ortodontyczne. Zamki wykonane są
z wysokiej jakości stopów.
Mają większą wytrzymałość od aparatów estetycznych.
Można je więc stosować w przypadku większych wad uzębienia.

 

termo formowalne Clear Aligner

 

obrazek6

Wybór aparatu zależy od wady zgryzu , możliwości finansowych pacjenta, oczekiwanego efektu oraz czasu noszenia aparatu. Do oceny warunków potrzebne jest aktualne zdjęcie panoramiczne oraz modele sytuacyjne danego pacjenta. Każdorazowo, na początku leczenia następuje szczegółowe omówienie sytuacji pacjenta, po której otrzymuje on propozycję leczenia. Następuje także omówienie całego procesu leczenia a więc czas noszenia aparatu, częstość wizyt kontrolnych oraz higiena.