Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna Poznań – usuwanie ósemek i nie tylko

W zakres usług świadczonych przez naszą przychodnię w Poznaniu wchodzi również chirurgia stomatologiczna. To dziedzina stomatologii, która skupia się przede wszystkim na operacyjnym leczeniu zębów oraz jamy ustnej –w tym plastyki warg czy języka. 

W przychodni STOM-MED w Poznaniu wykonujemy standardowo takie zabiegi jak: ekstrakcja zębów stałych i mlecznych, hemisekcja czy dłutowanie zębów. W przypadku wystąpienia u pacjenta znacznych ubytków kostnych stosujemy tzw. kości syntetyczne oraz materiały hydroksyapatytowe. Zajmiemy się także przeprowadzeniem zabiegu resekcji zęba wielo- i jednokorzeniowego.

Chirurgia stomatologiczna w Poznaniu, którą oferujemy w naszej klinice rozwiązuje problemy nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci. Jeśli szukasz chirurga stomatologa, który podejmie się podcięcia wędzidełka w Poznaniu albo plastyki wędzidełka górnej wargi u dziecka – zapraszamy do Stom-Med.

EKSTRAKCJA (USUNIĘCIE ZĘBA)

Ekstrakcja jest zabiegiem chirurgicznym polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie komputerowe dlatego też w absolutnej większości jest on bezbolesny.

Jest wiele wskazań do wyrwania zęba :

  • bardzo zawansowana próchnica z jednoczesnym zniszczeniem zęba uniemożliwiającym odbudowę protetyczną
  • zgorzel lub martwica miazgi przy jednoczesnej niedrożności kanałów
  • skośne złamanie zęba
  • wskazania ortodontyczne – zęby położone poza łukiem
  • zapalenie miazgi w ósemkach

W naszej klinice usuwamy ósemki oraz inne zęby, starając się zapewnić naszym pacjentom jak największy komfort w czasie zabiegu. Chirurg stomatolog w Poznaniu, w Stom-Med dysponuje narzędziami oraz sprzętem, dzięki którym nawet tak nieprzyjemny zabieg jak usuwanie ósemek przebiega sprawnie i jest dla pacjenta bezbolesny.

Niestety jama ustna jest środowiskiem utrudniającym gojenie się ran dlatego też należy stosować się do zaleceń pozabiegowych.

Zaraz po zabiegu lekarz poprosi o delikatne zagryzienie sterylnej gazy przez okres 30–45 minut. Czynność ta ogranicza krwawienie i ułatwia krzepnięcie krwi.  Zębodół wypełnia się skrzepem, a następnie pokrywa się białawym nabłonkiem, którego nie wolno usuwać. Jeżeli nie usuniemy tego nabłonka rana najczęściej goi się prawidłowo.

Przed rozwojem infekcji broni organizm miejscowa i ogólna odporność oraz prawidłowe postępowanie pozabiegowe.

W uzasadnionych przypadkach , szczególnie jeśli ekstrakcja jest przygotowaniem pod późniejszy zabieg implantologiczny proponujemy użycie preparatu kościo-zastępczego , polepszając tym zabiegiem warunki kostne i zwiększając radykalnie szanse trwałego wkręcenia implantu.

EKSTRAKCJA ZĘBA MLECZNEGO

Zęby mleczne wyrywamy z przyczyn ortodontycznych lub z uwagi na częste stany zapalne i znaczne zniszczenie zęba. Podobnie jak u dorosłych, również u dzieci, usuwanie zęba w poznańskiej klinice Stom-Med przeprowadzane jest w znieczuleniu i z dużą delikatnością. Stomatolog podchodzi do dziecka z wyrozumiałością i cierpliwością, starając się jak najbardziej obniżyć stres i lęk związany z tą nową dla malucha sytuacją.

EKSTRAKCJA ZĘBA ZATRZYMANEGO

Indywidualne warunki kostne pacjenta mogą powodować , że zęby wyrastając ze względu na brak miejsca rosną w głąb żuchwy lub szczęki. Korona zęba mimo więc, że rośnie prawidłowo częściowo lub całkowicie schowana jest w kości. Sytuacja taka może powodować różnego typu stany chorobowe : stany zapalne, torbiele, bóle stawów żuchwowo-skroniowych lub neurologiczne ze względu na ucisk nerwów. Często stają się one przyczyną przesunięcie pozostałych zębów doprowadzając do ich stłoczenia co może spowodować kolejne dolegliwości.

Usunięcie takich zębów jest zatem koniecznością.

Diagnostyka w tym przypadku jest bardzo prosta gdyż ząb taki jest doskonale widoczny na zdjęciu RTG.

Po zabiegu przez okres kilku dni może utrzymywać się obrzęk policzka. Stan po ekstrakcji wymaga niekiedy osłony antybiotykowej.

W naszej przychodni w Poznaniu przy tego typu zabiegach proponujemy również zastosowanie fibryny bogato płytkowej w postaci membrany zaszywanej do rany co w bardzo istotny sposób łagodzi skutki zabiegu oraz przyspiesza proces gojenia.

DŁUTOWANIE ZĘBA

Jest to zabieg usunięcia przeciętego wzdłuż korzeni zęba.

Ten sposób usunięcia przyspiesza gojenie, ułatwia późniejszą protetykę lub  osadzenie implantów.

Zabieg dłutowania zęba (zazwyczaj znacznie zniszczonego) przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania – w osłonie antybiotykowej.

Zabieg taki wymaga od lekarza dużej precyzji, doświadczenia i delikatności.

Trwa on zazwyczaj ok. 20-60 minut.

Zalecenia po zabiegu podobne jak po usunięciu zęba.

ZASTOSOWANIE KOŚCI SYNTETYCZNEJ, MATERIAŁY HYDROKSYAPATYTOWE

Przy znacznych ubytkach kostnych po wcześniejszych przewlekłych stanach zapalnych – zakończonych np. hemisekcją lub resekcją – wymagane jest wypełnienie tak powstałego ubytku materiałem kościozastępczym w formie drobnego sterylnego granulatu.

Granulat po umieszczeniu w ubytku ulega stopniowej resorpcji i jest wymieniany na kość w procesie gojenia i następuje substytucja kości.

Mimo iż materiały te są bardzo drogie, posiadanie jednak własnej kości, jest w niektórych przypadkach bezcenne.

Tego typu postępowanie częstokroć wymagane jest przy dalszym leczeniu implantologicznym.

RESEKCJA KORZENIA

Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa) jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami zapalnymi okołowierzchołkowymi.

Jest to zabieg ratujący ząb przed ekstrakcją.

Polega on na dotarciu do wierzchołka zęba od strony korzenia , odcięciu wierzchołka korzenia oraz wyłyżeczkowaniu kości w okolicy wierzchołkowej. Następnie miejsce zabiegu płukane jest antybiotykiem i wypełnione szczelnym materiałem.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwość uratowania zęba bez konieczności jego usunięcia. Chirurg stomatolog z naszej kliniki zawsze w pierwszej kolejności proponuje pacjentowi zabiegi ratujące zęby. Dopiero, gdy nie ma takiej możliwości, ząb jest usuwany.

PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA

Zabieg podcięcia wędzidełka dotyczy kilkumiesięcznych dzieci, mających problem ze ssaniem i połykaniem mleka matki z piersi lub z butelki.

Podcięcie wędzidełka jest wykonywane w znieczuleniu powierzchniowym i polega na nacięciu błoniastej części wędzidełka umiejscowionej pod językiem.

Zabieg podcięcia wędzidełka trwa kilka sekund. Dziecko powinno być najedzone, ponieważ wskazane jest ok. 2-u godzinna przerwa w karmieniu. Niewielka ranka wymaga po podcięciu wymaga przemywania – najlepiej chłodną herbatką z szałwii i (lub) rumianku przez 2 dni.

Znieczulenie komputerowe SleeperOne SOAN umożliwia wykonanie wszystkich rodzajów znieczuleń wraz ze znieczuleniami  u dzieci. Poprawia ono komfort i efektywność standardowych znieczuleń a co najważniejsze dla pacjentów samo wkłucie jest niemal niewyczuwalne.

Pacjentom ze szczególną obawą przed wkłuciem igłą proponujemy ,,zamrożenie” miejsca wkłucia sprayem ze środkiem do znieczulenia powierzchownego, tak aby wierzchołek igły poruszał się jakby w tunelu pozbawionym czucia. Cały zabieg przeprowadzany jest z największą delikatnością.

ZDJĘCIE SZWÓW

Zdjęcie szwów jest bezpłatne po zabiegach wykonanych w naszej przychodni. Powinno nastąpić 7-10 dni po zabiegu, jeżeli gojenie jest prawidłowe.

WIZYTA KONTROLNA PO EKSTRAKCJI

Na tej wizycie lekarz stomatolog kontroluje stan rany. W przypadku dolegliwości bądź złego gojenia wzmocniona zostaje osłona antybiotykowa.