Wszczepienie implantu to mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu można przywrócić estetykę uśmiechu oraz wyeliminować ryzyko komplikacji zdrowotnych spowodowanych brakiem uzębienia. Jest on wykonywany przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, dlatego też jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Po jego zakończeniu mogą jednak pojawić się dolegliwości bólowe, najczęściej utrzymujące się kilka dni. W jaki sposób należy sobie z nimi radzić i jak właściwie dbać o implanty?
Co warto wiedzieć o zabiegu?
Implantologia jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zabiegi. Implant skutecznie zastępuje utracony ząb i może posłużyć nawet do końca życia. Jest bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. Metoda wszczepienia musi zostać dopasowana do pacjenta. To bardzo ważne, bowiem w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko niepowodzenia zabiegu. Najwygodniejszym i jednocześnie najszybszym rozwiązaniem jest tzw. implantacja natychmiastowa. Pacjenci, którzy się na nią decydują nie muszą czekać z właściwą odbudową protetyczną do momentu zakończenia osteointegracji. Kolejną zaletą jest zminimalizowanie ryzyka zaniku kości oraz szybsze gojenie się rany.
Jak poradzić sobie z bólem po wszczepieniu implantu?
Dolegliwości bólowe po zabiegu można najczęściej opisać jako umiarkowane. U niektórych pacjentów pojawia się też obrzęk twarzy, krwawienie i lekki stan podgorączkowy. Rzadko występują zaostrzone objawy, takie jak bardzo silny ból, trudności z otwieraniem ust czy wysoka gorączka. Jeśli jednak się pojawią, konieczna jest wizyta u lekarza. Aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości, warto zadbać o siebie już po powrocie do domu. W pierwszej kolejności zaleca się przyłożenie zimnego okładu i trzymanie go przez kilka minut. Następnie robimy kilkuminutową przerwę i ponownie przykładamy. Warto wykonywać te czynności na zmianę przez pierwsze 3 godziny po powrocie. W ten sposób zmniejszymy obrzęk, a jednocześnie zminimalizujemy ryzyko bólu.
Duży wpływ na to jakie będzie nasze samopoczucie ma sposób jedzenia oraz ogólne zachowania po zabiegu. Należy unikać drażnienia miejsca, gdzie zostały wszczepione implanty. Oznacza to, że podczas spożywania posiłków trzeba jeść zdrową stroną. Kolejną kwestią jest unikanie kontaktu z ciepłym powietrzem (np. suszarki) w miejscu wszczepienia. Na początkowym etapie omijamy je też podczas szczotkowania. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, bardzo dobrze sprawdzają się antyseptyczne płyny do płukania. Oprócz tego można wcierać w dziąsło żel chlorheksydynowy.
Jak zwalczyć silny ból?
Specjalista wykonujący zabieg powinien poinformować pacjenta o lekach przeciwbólowych, które może stosować. Zazwyczaj nie ma problemu z zażyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo często lekarz przepisuje antybiotyki. Zdecydowanie warto je wykupić i przyjmować zgodnie z zaleceniami, gdyż zmniejszają one ryzyko wystąpienia komplikacji. Jeśli stosowane przez nas tabletki przeciwbólowe są za słabe, najlepiej skonsultować się z osobą wykonującą zabieg. W takich sytuacjach zazwyczaj przepisywane są silniejsze leki.
Czas po zabiegu należy wykorzystać na odpoczynek. Najlepiej zrezygnować z długich rozmów, gdyż mogą one nasilać dolegliwości bólowe. Przez pierwsze tygodnie dieta powinna bazować na miękkich produktach. Oprócz tego trzeba przynajmniej przez tydzień po zabiegu zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Przez pierwsze dni unikamy wysiłku fizycznego oraz schylania.