Co obejmuje implantologia zębów?

Implantologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin. Stanowi najlepsze rozwiązanie dla osób, które utraciły pojedynczy ząb lub ich większą liczbę. Procedura polega na wszczepieniu w kość szczęki niewielkiej, najczęściej tytanowej śruby. Jej zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba. Następnie na śrubie mocowana jest korona (zazwyczaj ceramiczna lub porcelanowa). Jej kolor jest dopasowywany do naturalnego odcienia zębów pacjenta. W ten sposób możemy na nowo odzyskać radość z uśmiechu, a jednocześnie uniknąć komplikacji spowodowanych brakiem uzębienia. Z jakich etapów składa się proces wszczepiania implantów?

Implantologia – jak wygląda procedura?

Na początek należy zaznaczyć, że procedura implantologiczna jest określana przez lekarza, w porozumieniu z pacjentem. Istnieją dwa rodzaje – procedura odroczona oraz natychmiastowa. W pierwszym przypadku każdy etap jest oddzielony przerwą czasową, której celem jest regeneracja tkanek. Jeśli chodzi o procedurę natychmiastową, polega ona na umieszczeniu implantu od razu po usunięciu zęba. Taki zabieg jest trudniejszy do wykonania, jednak pozwala na jednorazową ingerencję w tkanki dziąsła. Co więcej można cieszyć się natychmiastowym efektem, bowiem na łączniku implantu zostaje osadzona tymczasowa korona wykonana z akrylu. Warto zaznaczyć, że procedurę natychmiastową przeprowadza się głównie, gdy jama ustna jest w dobrym stanie, a kości szczęki są odpowiednio grube i gęste. Dzięki temu można liczyć na stabilne osadzenie śruby.

Od czego zależy sukces leczenia implantologicznego?

Aby implant bezpiecznie utrzymywał się na swoim miejscu przez długie lata, konieczne jest jego połączenie z komórkami tkanki kostnej. Ten etap nazywamy stabilizacją wtórną, której sukces zależy z kolei od tego czy została prawidłowo wykonana stabilizacja pierwotna. Polega ona na umieszczeniu śruby wykonanej z tytanu w tkance kostnej. Ten etap ma zatem typowo mechaniczny charakter. Jest jednak niezwykle ważny, bowiem jeśli nie zostanie przeprowadzony we właściwy sposób, utrudni lub nawet uniemożliwi stabilizację wtórną. Skutkiem tego może być utrata implantu.

Na powodzenie całego zabiegu wpływa także dobrze przeprowadzona diagnostyka. Powinna ona obejmować zarówno status zębowy oraz ilość i jakość tkanki kostnej. Bardzo przydatna jest na tym etapie tomografia komputerowa z wiązką stożkową. Oprócz tego wykonuje się analizę gęstości kości. To właśnie ten parametr w bardzo dużym stopniu wpływa na sukces stabilizacji pierwotnej.

Implantologia zębów z punktu widzenia pacjenta

Z perspektywy pacjenta, wszczepienie implantu może być zabiegiem zmieniającym życie, a już z całą pewnością poprawiającą jego komfort. Warto zaznaczyć, że jest on bezbolesny, a całość odbywa się przy znieczuleniu. W efekcie można cieszyć się pełną funkcjonalnością jamy ustnej i zapomnieć o problemach z przeżuwaniem. Implanty mogą przetrwać do końca życia pacjenta, oczywiście jeśli będzie on należycie dbał o higienę.

Opisywany zabieg jest bardzo bezpieczny, jednak po jego zakończeniu konieczne jest przestrzeganie zasad higieny. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ewentualnych komplikacji. Nie należy szczotkować okolicy implantu przez około 10 dni. Po tym czasie najlepiej stosować miękką szczoteczkę, aby oczyścić obszar gojącej się rany. Pacjenci muszą też unikać dotykania językiem wrażliwego miejsca. W ciągu dwóch dni od zabiegu nie należy jeść gorących pokarmów. Najlepiej sprawdzą się posiłki płynne lub półpłynne. Aby zmniejszyć ryzyko namnażania się bakterii, warto kilka razy dziennie stosować płukanki antybakteryjne.