U dentysty nie musi boleć :-)

Chirurgia stomatologiczna

POWRÓT

W zakres usług świadczonych przez naszą przychodnię wchodzi chirurgia stomatologiczna. To dziedzina medycyny, która skupia się przede wszystkim na operacyjnym leczeniu zębów oraz jamy ustnej –w tym plastyki warg czy języka.

Dentysta z przychodni STOM-MED wykona standardowe zabiegi, takie jak ekstrakcja zębów stałych i mlecznych, hemisekcja czy dłutowanie zębów. W przypadku wystąpienia u pacjenta znacznych ubytków kostnych stosujemy tzw. kości syntetyczne oraz materiały hydroksyapatytowe. Zajmiemy się także przeprowadzeniem zabiegu resekcji wielo i jednokorzeniowej u pacjenta.

Chirurgia stomatologiczna dotyczy nie tylko dorosłych pacjentów – z naszych usług mogą skorzystać także dzieci. U najmłodszych wykonujemy m.in. zabiegi takie jak podcinanie wędzidełka języka czy plastykę wędzidełka górnej wargi.

EKSTRAKCJA (USUNIĘCIE ZĘBA) :

Ekstrakcja jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium. Zabieg wykonywany jest w  znieczuleniu, w znakomitej większości przypadków przebiega bezboleśnie. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu.

Jama ustna jest środowiskiem utrudniającym gojenie się ran, dlatego też po zabiegu należy ranę utrzymać w jak największej czystości stosując się bezwzględnie do zaleceń pozabiegowych.

Bezpośrednio po zabiegu dentysta poprosi o delikatne zagryzienie kawałka suchej, sterylnej gazy, którą należy pozostawić na miejscu przez okres 30–45 minut. Czynność ta ogranicza krwawienie w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi.  Zębodół wypełnia sie skrzepem, który następnie ulega organizacji , pokrywa się białawym włóknikiem napełzającym z brzegu rany nabłonkiem. Jeżeli nie usuniemy nabłonka rana przeważnie goi się dobrze, mimo że znajduje się w zakażonym środowisku jamy ustnej.

Przed rozwojem infekcji broni organizm miejscowa i ogólna odporność oraz prawidłowe postępowanie pozabiegowe.
stomed_fot jaroslaw tomaszewski (167)1
Zdarza się, że zęby nie mają miejsca aby prawidłowo “wyrosnąć”.

Przyczyną takiej sytuacji może być nieprawidłowe położenie zęba lub inne indywidualne uwarunkowania anatomiczne.

Konieczność usunięcia takich zębów wynika też z faktu, iż próbując się wyrznąć mogą one powodować stany zapalne, bóle oraz przesunięcia innych, zdrowych zębów.

Są to zęby, które mogą być całkowicie lub częściowo otoczone kością, często więc nie są widoczne w jamie ustnej.

Tego typu zabiegi wykonuje się po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej, przed którą konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego. Czasami wymagają one osłony antybiotykowej. Ponadto przez 1-3 dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk policzka.

EKSTRAKCJA ZĘBA MLECZNEGO:

Niekiedy konieczne jest usunięcie zęba mlecznego – czy to z przyczyn ortodontycznych, czy też z uwagi na nawracające stany zapalne i znaczne zniszczenie zęba.

Zabieg podobnie jak u dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu, z bardzo dużą delikatnością.

EKSTRAKCJA ZĘBA ZATRZYMANEGO:

Zdarza się, że zęby nie mają miejsca aby prawidłowo “wyrosnąć”.

Przyczyną takiej sytuacji może być nieprawidłowe położenie zęba lub inne indywidualne uwarunkowania anatomiczne.

Konieczność usunięcia takich zębów wynika też z faktu, iż próbując się wyrznąć mogą one powodować stany zapalne, bóle oraz przesunięcia innych, zdrowych zębów.

Są to zęby, które mogą być całkowicie lub częściowo otoczone kością, często więc nie są widoczne w jamie ustnej.

Tego typu zabiegi wykonuje się po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej, przed którą konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego. Czasami wymagają one osłony antybiotykowej. Ponadto przez 1-3 dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk policzka.

 

 stomed_fot jaroslaw tomaszewski (13)HEMISEKCJA:

Zabieg ten polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (lub więcej) korzenia zęba przy pozostawieniu w kości wyrostka zębodołowego pozostałych korzeni.

Hemisekcja jest zabiegiem ratunkowym, bardzo trudnym i często zakończonym niepowodzeniem. Przy planowanej hemisekcji zębów trzonowych należy leczyć kanałowo te korzenie, które mają pozostać, ale oszczędzając tkanki twarde.

Stosowana w przypadku bardzo dużych zmian w kości przy jednym z korzeni zęba wielokorzeniowego ( najczęściej w trzonowcach) kiedy pozostałe mają zdrową kość. Ząb po hemisekcji wymaga najczęściej odbudowy protetycznej.

DŁUTOWANIE ZĘBA :

Jest to zabieg usunięcia przeciętego wzdłuż korzeni zęba.

Ten sposób usunięcia przyspiesza gojenie, ułatwia późniejszą protetykę lub  osadzenie implantów.

Zabieg dłutowania zęba (zazwyczaj znacznie zniszczonego) przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jeśli są wskazania – w osłonie antybiotykowej.

Zabieg taki wymaga od lekarza dużej precyzji, doświadczenia i delikatności.

Trwa on zazwyczaj ok. 20-60 minut.

Zalecenia po zabiegu podobne jak po usunięciu zęba.

 

ZASTOSOWANIE KOŚCI SYNTETYCZNEJ, MATERIAŁY HYDROKSYAPATYTOWE:R3(1)

Przy znacznych ubytkach kostnych po wcześniejszych przewlekłych stanach zapalnych – zakończonych np. hemisekcją lub resekcją – wymagane jest wypełnienie tak powstałego ubytku materiałem kościozastępczym w formie drobnego sterylnego granulatu.

Granulat po umieszczeniu w ubytku ulega stopniowej resorpcji i jest wymieniany na kość w procesie gojenia i następuje substytucja kości.

Mimo iż materiały te są bardzo drogie, posiadanie jednak własnej kości, jest w niektórych przypadkach bezcenne.

Tego typu postępowanie częstokroć wymagane jest przy dalszym leczeniu implantologicznym.

RESEKCJA KORZENIA :

Resekcja (jednokorzeniowa lub wielokorzeniowa) jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wierzchołka korzenia zęba

wraz z przewlekłymi zmianami zapalnymi okołowierzchołkowymi.Po odcięciu wierzchołka korzenia łyżeczkuje się zmianę w kości,płucze antybiotykiem,wypełnia się jego zakończenie szczelnym materiałem.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwośćuratowania zęba bez konieczności jego usunięcia.

 

PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA:

Zabieg najczęściej wykonujemy ze wskazań laktacyjnych u kilkudniowych – kilkumiesięcznych dzieci dla poprawy jakości laktacji.

W znieczuleniu powierzchniowym nacinamy błoniastą część wędzidła umiejscowiona pod językiem.

Zabieg trwa kilka sekund. Dziecko powinno być najedzone, ponieważ wskazane jest ok. 2-u godzinna przerwa w karmieniu. Niewielka ranka wymaga przemywania najlepiej chłodną

herbatką z szałwi i (lub) rumianku przez 2 dni.

videoPLASTYKA WĘDZIDEŁKA WARGI GÓRNEJ:

Wędzidełko wargi górnej jest pasmem tkanki łącznej przyczepionym pomiędzy tylną częścią wargi górnej a dziąsłem,  tuż nad górnymi siekaczami.

Właściwa długość wędzidełka jest bardzo ważna, ponieważ podczas ruchów mimicznych warga pociąga wędzidełko a z nim dziąsło, powodując odsłonięcie szyjek i korzeni górnych zębów siecznych. Poza tym może też powodować defekt kosmetyczny w postaci diastemy (przerwy między jedynkami).

Plastykę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym a po zabiegu zakładamy kilka szwów, które wymagają zdjęcia po 7 dniach.

Rana wymaga miejscowej higieny, a przez tydzień należy unikać forsownych ćwiczeń, bezwzględnie nie wolno chodzić na basen,

saunę itp.

Zabieg ten jest zabiegiem bezbolesnym i najczęściej nie powoduje żadnych późniejszych dolegliwości.

NACIĘCIE ROPNIA:

Ropień to zbiornik treści ropnej umiejscowiony najczęściej pod śluzówką lub okostną.Objawy towarzyszące– obrzęk dziąsła i ból. Leczenie polega na nacięciu lub punkcji.

Następnie do jamy ropnia zakładane są sączki, które umożliwiają jej opróżnienie. Sączki powinny być wymieniane codziennie.

Z reguły stosuje się leczenie ogólno ustrojowe-antybiotykoterapia.

Na tej wizycie lekarz znajduje przyczynę ropnia i omawia to z pacjentem.

ZNIECZULENIE:

citojectPunkt „ znieczulenie” jest w naszej praktyce bardzo ważnym punktem leczenia. Nasi pacjenci nigdy nie cierpią podczas zabiegów, i po paru chwilach są odprężeni i zrelaksowani.

Stosujemy nowoczesne środki znieczulające oraz techniki podawania znieczulenia. Aby znieczulenie było wykonane jak najskuteczniej stosujemy nowoczesne urządzenie do znieczulania techniką śródwięzadłową zwane citoject.

Znieczulenie może BYĆ WYKONYWANE JEDNORAZOWO LUB W KILKU DAWKACH PODCZAS ZABIEGU.

Ma to związek z ew. stanem zapalnym. Jest bowiem obiektywną prawdą anestezjologiczną fakt, że stan zapalny zmniejsza skuteczność działa znieczulenia miejscowego. Związane jest to z obniżeniem pH okolicy zmienionej zapalnie.

Pacjentom ze szczególną obawą przed wkłuciem igłą proponujemy ,,zamrożenie” miejsca wkłucia sprayem ze środkiem do znieczulenia powierzchownego, tak aby wierzchołek igły poruszał się jakby w tunelu pozbawionym czucia. Cały zabieg przeprowadzany jest z największą delikatnością.

ZDJĘCIE SZWÓW:

Zdjęcie szwów jest bezpłatne po zabiegach wykonanych w naszej przychodni. Powinno nastąpić 7-10 dni po zabiegu, jeżeli gojenie jest prawidłowe.

WIZYTA KONTROLNA PO EKSTRAKCJI:

Na tej wizycie lekarz kontroluje stan rany. W przypadku dolegliwości bądź złego gojenia wzmocniona zostaje osłona antybiotykowa.