Protetyka

Protetyka stomatologiczna Poznań – Protezy zębowe


Przyczyną utraty zębów mogą być wypadki komunikacyjne, urazy, wrodzone braki, a także choroby dziąseł, kości jak i samych zębów.

W efekcie spożywanie jedzenia może być utrudnione, co przyczynia się do obniżenia jakości życia. Ponadto powstaje problem natury estetycznej. Dodatkowo utrata każdego zęba ma wpływ na ustawienie innych zębów – co może powodować niepożądane przesuwanie się innych zębów pod wpływem luki. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową uzębienia co za tym idzie,  utrzymaniem prawidłowych czynności jamy ustnej. Jej celem jest przywrócenie walorów estetycznych i użytkowych sprzed powstania ubytku uzębienia.

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się korygowaniem lub odtwarzaniem poprawnego układu zębów.  Daje nam ona możliwość odbudowy utraconych funkcji jamy ustnej, którymi są żucie oraz mowa. Istotną rolą protetyki jest też poprawa estetyki uzębienia. Protetyka stomatologiczna w Poznaniu oferuje w tym zakresie bardzo wiele nowoczesnych, wygodnych i estetycznych rozwiązań. Są nimi korony i mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami i koronami teleskopowymi).

Wszystkie podejmowane przez naszych stomatologów działania protetyczne mają na celu odtworzenie całkowitego lub częściowego, wrodzonego lub nabytego braku zębów. Do tego celu wykorzystujemy w naszej poznańskiej przychodni dentystycznej protezy zębowe ruchome oraz stałe, które zastępują naturalne zęby przywracając ich naturalną funkcję, a także pozwalają na swobodny, nieskrępowany uśmiech w każdej sytuacji. Kolor protezy zębów jest dobierany pod kątem barwy naturalnej. W zależności od zakresu ubytków oraz stanu jamy ustnej proponujemy odmienne rozwiązania. Przy doborze protezy mamy na uwadze komfort pacjenta oraz na względy finansowe.

Bardzo istotnym etapem każdej pracy protetycznej jest wybór właściwego laboratorium. Od wielu lat  współpracujemy z firmą DentalArt z Poznania – www.dentalart.pl

Protetyka stomatologiczna w Poznaniu – etapy pracy

Za dobrze dopasowaną protetyką  stoi złożony, wieloetapowy proces. Każdy kolejny krok przybliża naszego pacjenta do zyskania estetycznego uzupełnienia ubytku. Bez względu na rodzaj planowanej protezy poszczególne etapy są zawsze podobne. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności diagnostycznych w naszej przychodni stomatologicznej w Poznaniu.
Przebieg typowego planowania, wykonania i założenia protezy:

1.    Szczegółowy wywiad – przyjazna rozmowa mająca na celu dokładne określenie oczekiwań pacjenta .

2.    Zdjęcie panoramiczne ( zdjęcie rentgenowskie obu szczęk )  – ważne aby zobaczyć w jakim stanie są kości i korzenie zębów.

3.    Wykonanie skanu uzębienia 3D ( najczęściej ) lub wycisków diagnostycznych aby uzyskać modele sytuacyjne pacjenta – pokaz zgryzu i ustawienia zębów

4.    Przedstawienie różnych rozwiązań protetycznych, pokaz przykładowych prac.

5.    Kosztorys wykonania protezy i całego leczenia.

6.    Ułożenie terminu wizyt.

Typy oferowanych prac protetycznych

Z uwagi na odmienne przyczyny powstania ubytków oraz mając na uwadze różny stan kondycji jamy ustnej, możemy zaproponować kilka typów protez zębowych.

1.    Korony i mosty porcelanowe na podbudowie : 

  • Z metali bezniklowych lub szlachetnych ( złoto ).
  • Cyrkonowej, pełnoceramicznej  ( wysoka kosmetyka )

2.    Protezy szkieletowe

3.    Szynoprotezy – wszystkie elementy metalowe wykonane z metali nieszlachetnych mogą być pokryte ratyfikowanym czystym złotem ( 99,9% ) w procesie GALWANOFORMINGU. Dzięki temu procesowi pacjent uzyskuje biokompatybilność  pracy protetycznej z tkankami własnymi , wykluczona alergizacja i podrażnienia śluzówki. Zastosowanie czystego złota spełnia wszystkie nawet najbardziej wymagające normy dotyczące estetyki i tolerancji protezy przez organizm.

Doskonałość systemu pozwala na budowę idealnie dopasowanych koron porcelanowych, koron  teleskopowych, łączników implantów, wkładów koronowo-korzeniowych, łączników w protezach klamrowych i innych struktur.

4.    Licówki , inlay – olany

5.    Wkłady koronowo-korzeniowe

  •  Ze stali
  •  Ze złota
  •  Z cyrkonu
  • Z włókna szklanego

6.     Protezy na magnesach, zasuwach, ryglach,  zatrzaskach

7.    Prace kombinowane – zawierające elementy różnych rozwiązań.

8.    Korony, mosty i protezy na implantach

9.    Nakładki nagryzowe relaksacyjne podwyższające zgryz , ochrona dla dzieci soft, ochronna indywidualna blokada wielokoronowa.

10.  Protezy ruchome

11. Protezy całkowite mocowane na implantach

Przykładowe prace:

Jak się przygotować do zabiegu?

Aby leczenie protetyczne było skuteczne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Protezy zębowe są kosztowne, dlatego warto zrobić wszystko, by ich użytkowanie było komfortowe, a działanie skuteczne i zgodne z oczekiwaniami. Zanim wykona się więc protezy, należy przygotować do nich jamę ustną. Czasem takie przygotowanie obejmuje również zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Do takich zabiegów mogą należeć:

  • usunięcie zębów,
  • usunięcie zmian chorobowych kości, dziąseł czy zębów, 
  • odbudowa (regeneracja) kości,
  • podniesienie dna zatoki szczękowej,
  • podcięcie wędzidełka,
  • plastyka wyrostka zębodołowego i dziąseł. 

Czy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są konieczne przed założeniem protezy? O tym decyduje stomatolog protetyk, który na wizycie kontrolnej ocenia stan jamy ustnej pacjenta i na tej podstawie określa, jakie działania należy podjąć zanim proteza zębowa zostanie wykonana. Pacjent, który decyduje się na protezy, powinien zaufać protetykowi i nawet, jeśli wskazaniem jest usunięcie zęba (lub zębów) albo inne zabiegi, poddać się im. Tylko wtedy bowiem jest szansa na to, że leczenie protetyczne będzie skuteczne.

Wykonanie protezy jest kosztowne, dlatego warto podejść do tego kompleksowo i przygotować się dobrze do tej procedury. Warto wiedzieć, że obecnie nawet skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonuje się bezboleśnie, sprawnie i nie naruszając komfortu pacjenta. 

Jeśli jednak nie ma wskazań do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych, najlepiej, by pacjent wyleczył wszystkie zęby – dzięki temu proteza będzie dobrze dopasowana.

Dlaczego warto

Proteza zębowa kojarzy ci się wyłącznie ze starszymi osobami, które mają problemy z mówieniem i jedzeniem? Widziałeś babcię, która na noc wyjmuje protezę i wkłada ją do szklanki? To niestety dość częsty stereotyp pacjenta, korzystającego z usług protetyka. Wiele się jednak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło – wraz z rozwojem protetyki pojawiły się bowiem nowe możliwości, które zachęcają do skorzystania z protez nawet młode osoby! Protezy zębowe są obecnie doskonalsze, bardziej dopasowane i o wiele bardziej komfortowe. Dzięki temu chętnie sięgają po nie młodzi ludzie. 

Poprawienie wyglądu jamy ustnej, zadbanie o ładny uśmiech i podniesienie komfortu codziennego funkcjonowania to wystarczające powody, by udać się po protezy zębowe. Wstydem nie jest już posiadanie protezy w młodym wieku, ale raczej brak dbałości o swoje zęby i o zdrowie. Brak kilku zębów nie jest bowiem tylko kwestią estetyczną, ale wpływa niekorzystnie zarówno na żuchwę, jak i na szczękę. Może to w efekcie doprowadzić do odkształceń i deformacji, a finalnie wpłynąć nawet na strukturę twarzy.

Wizyta w klinice stomatologicznej Stom-Med,  wykonującej protezy w Poznaniu to pierwszy krok, by zawalczyć o piękny uśmiech i komfort codziennego funkcjonowania. Pełne uzębienie z pewnością przyczyni się do poprawienia twojej samooceny i zniweluje skrępowanie podczas uśmiechania się. 

Jak zadbać o protezę?

Do protez zębowych organizm musi się przyzwyczaić, gdyż są to po prostu ciała obce wkładane do jamy ustnej. Normalnymi objawami w początkowym etapie noszenia protez są:

  • zwiększone wydzielanie śliny, 
  • upośledzenie smaku i odbioru bodźców termicznych, 
  • odruch wymiotny,
  • wrażenie, że język nie mieści się w jamie ustnej.

Proces adaptacji może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. 

Jak przyzwyczaić się do protez stomatologicznych?

Jeśli chcesz jak najszybciej przyzwyczaić się do protez – noś je na początku całodobowo. Trzeba też uświadomić sobie, że protezy nie zastąpią zębów naturalnych i po prostu przyzwyczaić się do tej myśli. Niezwykle istotne jest więc samo nastawienie, cierpliwość i przestrzeganie wskazówek lekarza.

Początkowo będą występowały z pewnością trudności z jedzeniem – szczególnie z odgryzaniem i przeżuwaniem. Trzeba się tego nauczyć poniekąd na nowo. Niełatwa jest tez nauka mówienia w protezach, natomiast dzięki czytaniu na głos albo zwiększeniu częstotliwości rozmów można ją szybko opanować!

Odpowiednia higiena protez zębowych

Kluczowa w odpowiednim użytkowaniu protez jest dbałość o ich higienę. Źle utrzymana proteza będzie przyciągać bakterie i płytkę nazębną, co z kolei może przełożyć się na wystąpienie podrażnień i obrzęków dziąseł. Aby temu zapobiec, należy czyścić protezę we właściwy sposób:

  • proteza powinna być codziennie dokładnie wyszczotkowana przy pomocy szczoteczki i pasty do czyszczenia protez,
  • do usunięcia trudnych osadów z protezy należy użyć tabletek czyszczących – wystarczy zanurzyć protezę w ciepłej wodzie z rozpuszczoną tabletką i pozostawić tak na czas zalecony przez producenta, a następnie wypłukać i starannie wyszczotkować.

Dla zachowania higieny protezy bardzo ważne jest wyjmowanie jej z jamy ustnej przed snem.  Zapobiegnie to także powstawaniu obrzęków i podrażnień. Protezy zębowej nie należy wrzucać do szklanki z wodą, ale do suchego i czystego pojemnika z otworkami wentylacyjnymi.

Jeśli proteza złamie się lub pęknie, należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza. Protetyk ustali przyczynę uszkodzenia protezy i przyjmie ją do naprawy. W żadnym razie nie wolno samodzielnie naprawiać protezy, ponieważ można ją zniszczyć.