Protetyka stomatologiczna Poznań – Protezy zębowe
Przyczyną utraty zębów mogą być wypadki komunikacyjne, urazy, wrodzone braki, a także choroby dziąseł, kości jak i samych zębów.
W efekcie spożywanie jedzenia może być utrudnione, co przyczynia się do obniżenia jakości życia. Ponadto powstaje problem natury estetycznej. Dodatkowo utrata każdego zęba ma wpływ na ustawienie innych zębów – co może powodować niepożądane przesuwanie się innych zębów pod wpływem luki. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową uzębienia co za tym idzie, utrzymaniem prawidłowych czynności jamy ustnej. Jej celem jest przywrócenie walorów estetycznych i użytkowych sprzed powstania ubytku uzębienia.
Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się korygowaniem lub odtwarzaniem poprawnego układu zębów. Daje nam ona możliwość odbudowy utraconych funkcji jamy ustnej, którymi są żucie oraz mowa. Istotną rolą protetyki jest też poprawa estetyki uzębienia. Protetyka stomatologiczna w Poznaniu oferuje w tym zakresie bardzo wiele nowoczesnych, wygodnych i estetycznych rozwiązań. Są nimi korony i mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami i koronami teleskopowymi).
Wszystkie podejmowane przez naszych stomatologów działania protetyczne mają na celu odtworzenie całkowitego lub częściowego, wrodzonego lub nabytego braku zębów. Do tego celu wykorzystujemy w naszej poznańskiej przychodni dentystycznej protezy zębowe ruchome oraz stałe, które zastępują naturalne zęby przywracając ich naturalną funkcję, a także pozwalają na swobodny, nieskrępowany uśmiech w każdej sytuacji. Kolor protezy zębów jest dobierany pod kątem barwy naturalnej. W zależności od zakresu ubytków oraz stanu jamy ustnej proponujemy odmienne rozwiązania. Przy doborze protezy mamy na uwadze komfort pacjenta oraz na względy finansowe.
Bardzo istotnym etapem każdej pracy protetycznej jest wybór właściwego laboratorium. Od wielu lat współpracujemy z firmą DentalArt z Poznania – www.dentalart.pl
Protetyka stomatologiczna w Poznaniu – etapy pracy
Za dobrze dopasowaną protetyką stoi złożony, wieloetapowy proces. Każdy kolejny krok przybliża naszego pacjenta do zyskania estetycznego uzupełnienia ubytku. Bez względu na rodzaj planowanej protezy poszczególne etapy są zawsze podobne. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności diagnostycznych w naszej przychodni stomatologicznej w Poznaniu.
Przebieg typowego planowania, wykonania i założenia protezy:
1. Szczegółowy wywiad – przyjazna rozmowa mająca na celu dokładne określenie oczekiwań pacjenta .
2. Zdjęcie panoramiczne ( zdjęcie rentgenowskie obu szczęk ) – ważne aby zobaczyć w jakim stanie są kości i korzenie zębów.
3. Wykonanie skanu uzębienia 3D ( najczęściej ) lub wycisków diagnostycznych aby uzyskać modele sytuacyjne pacjenta – pokaz zgryzu i ustawienia zębów
4. Przedstawienie różnych rozwiązań protetycznych, pokaz przykładowych prac.
5. Kosztorys wykonania protezy i całego leczenia.
6. Ułożenie terminu wizyt.
Wykonujemy następujące prace protetyczne :
Z uwagi na odmienne przyczyny powstania ubytków oraz mając na uwadze różny stan kondycji jamy ustnej, możemy zaproponować kilka typów protez zębowych.
Korony zębowe
Korony zębowe to najczęściej stosowany rodzaj odbudowy protetycznej uzębienia. Jest to rodzaj „czapeczki” zakładany na wcześniej odpowiednio oszlifowany, przygotowany ząb.
Powodów zakładania koron zębowych może być kilka. Zniszczony, mocno osłabiony, złamany lub przebarwiony ząb. Brak naturalnej korony zęba po leczeniu kanałowym.
Szczególnym rodzajem koron są również korony na implancie, jako uzupełnienie braku zęba po ekstrakcji.
Korony to rozwiązanie bardzo trwałe, estetyczne i komfortowe. Swoim indywidualnie dobranym kształtem oraz kolorem są dokładnie wkomponowane w nasze naturalne uzębienie. Dobrze wykonaną koronę trudno odróżnić od pozostałych zębów.
Ze względu na zastosowany materiał rozróżniamy kilka rodzajów koron :
- korony cyrkonowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Są obojętne dla organizmu, nie powodując żadnych odczynów alergicznych. Są dość estetyczne, można więc je stosować zarówno dla odcinków przednich jak i bocznych. Ich wadą jest niestety bardzo duża twardość. Mogą się więc przyczyniać do nadmiernego ścierania naszych naturalnych zębów przeciwstawnych.
- korony pełnoceramiczne, porcelanowe – są wykonane z napalanej warstwowo porcelany. Są to zęby o perfekcyjnej estetyce. Korony pełnoceramiczne trudno odróżnić od naturalnych zębów. Idealnie odwzorowują ich wygląd, zarówno kształt jak i kolor. Ceramika w nich użyta ma taki sam współczynnik załamania światła jak naturalne szkliwo. Są to korony bardzo wytrzymałe, twarde ale również odporne na przebarwienia. Założenie koron porcelanowych jest więc bardzo dobrą inwestycją na wiele lat.
- korony porcelanowa na metalu charakteryzują się dużą trwałością. Ich zaletą niewątpliwie jest relatywnie niska cena kosztem niestety mniejszej estetyki, Po dłuższym czasie użytkowania, stanowiący podbudowę metal może zacząć lekko prześwitywać przy dziąśle. Założenie więc takich koron w odcinku przednim , czyli estetycznym z czasem może stać się dla nas powodem dużego dyskomfortu. Szczególnie widoczne będzie to u osób mocno odsłaniających zęby podczas uśmiechu. Jest to tzw. efekt zasinienia , czyli pojawianie się cienkiej ciemnej linii w strefie przydziąsłowej. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić sugerujemy aby tego typu rozwiązanie stosować do zębów bocznych a więc mniej widocznych. U niektórych pacjentów kontakt z metalem może powodować reakcję alergiczną.
Właściwy dobór odpowiedniej korony zawsze dokonywany jest w trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej. Pacjent po uzyskaniu wskazań lekarskich wraz ceną decyduje zgodnie ze swoim poczuciem estetyki oraz możliwościami finansowymi.
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa – może byś zastosowana wyłącznie w przypadku częściowego braku uzębienia. Zęby własne Pacjenta są niezbędne do zamocowania protezy w jamie ustnej.
Proteza szkieletowa składa się z trzech elementów :
- metalowa konstrukcja. Najczęściej stosujemy stal chromo-kobaltową jako najbardziej obojętną dla organizmu. To właśnie solidna konstrukcja szkieletu sprawia, że osadzona na nim proteza jest trwała i dająca duży komfort użytkowania przez wiele lat.
- na metalowej konstrukcji osadzone są wykonane z akrylu zęby oraz część przydziąsłowa.
- ostatnim elementem jest mocowanie protezy w jamie ustnej. Mogą być to klamry lub zatrzaski ( rozwiązanie stabilniejsze ) zakładane na zęby własne Pacjenta. W szczególnych przypadkach, jeżeli proteza szkieletowa będzie wymagała większej stabilizacji możemy zastosować mocowanie za pomocą teleskopów.
- Osobnym tematem jest mocowanie protezy na belce Doldera. Takie rozwiązanie jest jednak zdecydowanie droższe, wymaga ono bowiem wszczepienia odpowiedniej liczby implantów, do których przytwierdzona jest belka, na którą nakładana jest proteza. W
tym przypadku efekt stabilizacji, komfortu jest największy. - Higiena protezy szkieletowej – higiena zębów jest konieczna na każdym etapie naszego życia. W przypadku protez , dbałość o zęby musi być jednak szczególna. Jest ona bowiem istotnym elementem trwałości naszej protezy. W przypadku protez szkieletowych utrzymanie idealnej czystości jest bardzo proste. Proteza jest łatwo zdejmowalna i jej codzienne mycie nie powinno nam sprawić większych
kłopotów. - Adaptacja protezy szkieletowej. Mimo, iż proteza jest dobrze dopasowana to jednak jest dla nas ciałem obcym . W pierwszym okresie po założeniu nowej protezy odczucia pacjentów mogą być nieprzyjemne , kontakt miękkiego dziąsła z twardym szkieletem,
mniej miejsca na język, nadmierne wydzielanie śliny, zaburzenia smaku oraz złe odczuwanie temperatury w trakcie jedzenia.
Każdy Pacjent potrzebuje innego czasu na adaptację. Z pewnością proces ten ulegnie skróceniu jeżeli będziemy nosili protezę całą dobę. Ważnym elementem w procesie adaptacji jest higiena. Najlepiej jest zdejmować i czyścić protezę po każdym posiłku.
Most protetyczny
Most protetyczny to od dawna stosowany sposób uzupełnienia braków zębowych. Za pomocą mostu protetycznego możemy uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Można go opisać jako przęsło o długości wynikającej z liczby brakujących zębów, rozpięte pomiędzy dwoma wspornikami, filarami.
Wizualnie przypomina on kilka połączonych ze sobą koron. Korony w moście mają głębokie frezowania pomiędzy sobą – tak, aby nie tworzyć efektu sklejenia. Stosowane są tutaj podobne materiały jak w przypadku koron zębowych. Jest to więc rozwiązanie bardzo estetyczne, wygodne dla użytkownika. Mosty nie są protezą zdejmowalną ( nie posiadają żadnych klamer lub zaczepów ) ale cementowane są na stałe, dając użytkownikowi odczucie stabilności, zbliżone do jego własnych zębów.
Obecnie zgodnie z przyjętymi standardami postepowania w przychodni STOM-MED rekomendujemy osadzenie zębów na implantach. Dopiero kiedy po analizie występują przeszkody do implantacji jako drugorzędne rozwiązanie lekarz proponuje osadzenie mostu na oszlifowanych zębach własnych Pacjenta.
Od kilku lat rekomendujemy naszym Pacjentom rozwiązania o najwyższym standardzie czyli pełnoceramiczne materiały BIOCERKON firmy Degudent lub Sirona . Wykazują one wysoki poziom biozgodności z tkankami własnymi pacjenta – przede wszystkim z delikatnym dziąsłem. Dzięki tym właściwościom uzyskujemy bardzo szczelne i stabilne połączenie mostu oraz dziąsła.
W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz przedstawia wszystkie możliwości wykonania pracy wraz z ceną poszczególnych rozwiązań. Ostateczną decyzję podejmuje Pacjent.
Istotnym warunkiem długotrwałego użytkowania mostu są : perfekcyjna higiena, systematyczne kontrole zalecane przez lekarza , oraz dbałość o wszelkie naprawy braków zębowych tak, aby nie tworzyć przeciążeń na mostach.
Dzięki stosowanej w naszej przychodni technologii cyfrowej oraz wieloletniemu doświadczeniu wszystkie prace wykonujemy najczęściej bezprzymiarkowo, zachowując standardy dopasowania pod względem : koloru, kształtu, punktów stycznych, szczelność przy dziąśle oraz właściwego kontaktu z zębami przeciwstawnymi.
Leczenie bezzębia
Proteza całkowita , ruchoma.
Rozwiązanie dobrze znane wielu pacjentom, którzy całkowicie lub niemal całkowicie utracili swoje naturalne zęby. Z pewnością proteza ruchoma jest rozwiązaniem najekonomiczniejszym dzięki, której stosunkowo niewielkim kosztem możemy uzyskać akceptowalną estetykę oraz przywrócić podstawowe funkcje gryzienia na akceptowalnym poziomie.
Niestety rozwiązanie takie posiada też kilka wad, o których niewątpliwie należy wspomnieć. Pierwsza niedogodność może pojawić się tuż po założeniu protezy. Bardzo często odczuwamy dyskomfort, niejednokrotnie ból wywołany uciskiem protezy na dziąsło. Najczęściej pacjenci potrzebują kilku tygodni aby zaakceptować nową protezę. W tym czasie może zaistnieć konieczność odbycie kilku wizyt kontrolnych w celu dopasowania protezy. Proteza ruchoma wykonana jest z akrylu, a wiec materiału o mniejszej estetyce ale też i trwałości, należy się więc liczyć z tym , że założenie nowej protezy nie jest rozwiązaniem całożyciowym. Proteza ruchoma, jak sama nazwa wskazuje jest protezą słabo ustabilizowaną a jej użytkowaniu towarzyszy obawa przed wypadnięciem w trakcie jedzenia, kaszlu, kichania czy gwałtownego śmiechu.
Istotnym zagrożeniem jest również możliwość zaniku kości, a więc zmiana rysów twarzy.
Dlatego też mimo wyższej ceny warto rozważyć wykonanie prac nowocześniejszych o zdecydowanie wyższym komforcie, estetyce i trwałości. Wszystkie te metody zakładają wszczepienie różnej liczby implantów, zależnej od warunków kostnych oraz możliwości finansowych.
Proteza na implantach.
Alternatywnym w stosunku do protezy ruchomej jest proteza mocowana na implantach. Istnieje kilka sposobów mocowania samej protezy, każdorazowo jednak proces ten związany jest z wkręceniem odpowiedniej liczby implantów. Najczęściej stosuje się 2-4 implanty zarówno w żuchwie jak i szczęce. Decyzja o liczbie implantów zawsze powstaje indywidulanie. Decydują o tym specyficzne warunki kostne ( gęstość, grubość kości ) u każdego pacjenta. Istotny jest również jego wiek. Dokładne wskazania przedstawiana są przez lekarza na etapie przygotowania, po dokładnej analizie tomografii komputerowej oraz badaniu stomatologicznym.
Kolejny etap to decyzja o sposobie mocowania protezy do implantów.
– proteza mocowana na lokatorach – jest to proteza zdejmowana, implant pełni rolę stabilizatora. Do implantów przykręcone są tzw. lokatory zakończone zatrzaskiem kulowym.
– proteza na belce Doldera – rozwiązanie alternatywne do lokatorów. W tym przypadku do implantów przykręcana na stałe jest belka a na niej zdejmowalna proteza.
– proteza mocowana na stałe. Rozwiązanie najbardziej komfortowe. Podobnie jak most protetyczny proteza mocowana jest na stale, w sposób najpełniejszy więc oddaje charakter naszego naturalnego uzębienia. Zarówno od strony estetycznej jak i funkcjonalnej.
Korzyści tego typu rozwiązań to :
– zdecydowanie wyższy komfort od protez ruchomych dzięki lepszej stabilizacji.
– właściwe obciążenie kości dzięki wkręconym implantom, a wiec unikamy zagrożenia związanego z zanikiem kości.
– w przypadku protez na lokatorach lub belce zdecydowanie mniejsze rozmiary niż w przypadku protezy ruchomej. Brak też nieprzyjemnej części podniebiennej.
– proteza mocowana na stałe – rozwiązanie absolutnie topowe. Wygląd zewnętrzy, użyte materiały (cyrkon, porcelana) , stabilizacja zapewniają najwyższy komfort użytkowania, porównywalny z własnymi zębami.
Więcej szczegółów omawianych jest na pierwszej wizycie, podczas której lekarz odnosi się do indywidualnych warunków pacjenta.
W przypadku każdej z tych metod istnieje możliwość natychmiastowego osadzenia protezy tymczasowej, dającej efekt wizualny zbliżony do ostatecznego, bezpośrednio po wkręceniu implantów. Pracę końcową wykonujemy po ok. 3-ch miesiącach, po zintegrowaniu się implantów z kością.
Przed wykonaniem tak dużych prac zachęcamy do wykonania cyfrowej wizualizacji we wstępnym etapie decyzyjnym – Digital Smile Design. Dzięki tej technologii zobaczymy jak wielkie zmiany dokonają się w naszym wglądzie zewnętrznym i jak warto jest zainwestować w piękny zdrowy uśmiech.
Licówki porcelanowe
Wypełnienie protetyczne onlay/inlay
Sposób wypełnienia rozległych ubytków przy użyciu wkładów lub nakładów wykonanych w laboratorium protetycznym.
Rozwiązanie to stosujemy w sytuacji kiedy ubytek jest zbyt rozległy aby wypełnić go w sposób tradycyjny, ale też nie jest na tyle duży, żeby niezbędne było zastosowanie korony protetycznej. Zawsze staramy się bowiem zaproponować rozwiązanie jak najmniej inwazyjne zachowując w procesie leczenia jak najwięcej tkanki własnej zęba.
Podstawowe zalety tego typu rozwiązań to dokładniejsza od tradycyjnych wypełnień rekonstrukcja anatomicznego kształtu zęba. Dotyczy to właściwego odwzorowania guzków oraz powierzchni stycznych. Wypełnienia protetyczne są trwalsze, odporniejsze na ścierania oraz zdecydowanie bardziej wzmacniają leczony ząb.
Możemy użyć różnych materiałów, z których wykonany jest wkład/nakład . Może być to porcelana lub kompozyt.
Sam proces wykonania takiej pracy złożony jest z czterech etapów :
– opracowanie ubytku, usunięcie próchnicy
– zrobienie skanu lub wycisku
– wykonanie onlaya lub inlaya w laboratorium protetycznym
– wklejenie wykonanej pracy.
Nakładki nagryzowe relaksacyjne, podwyższające zgryz
Korony , mosty i protezy na implantach
Protezy na magnesach, zasuwach, ryglach i zatrzaskach.
Przykładowe prace:
Jak się przygotować do zabiegu?
Aby leczenie protetyczne było skuteczne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Protezy zębowe są kosztowne, dlatego warto zrobić wszystko, by ich użytkowanie było komfortowe, a działanie skuteczne i zgodne z oczekiwaniami. Zanim wykona się więc protezy, należy przygotować do nich jamę ustną. Czasem takie przygotowanie obejmuje również zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Do takich zabiegów mogą należeć:
- usunięcie zębów,
- usunięcie zmian chorobowych kości, dziąseł czy zębów,
- odbudowa (regeneracja) kości,
- podniesienie dna zatoki szczękowej,
- podcięcie wędzidełka,
- plastyka wyrostka zębodołowego i dziąseł.
Czy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są konieczne przed założeniem protezy? O tym decyduje stomatolog protetyk, który na wizycie kontrolnej ocenia stan jamy ustnej pacjenta i na tej podstawie określa, jakie działania należy podjąć zanim proteza zębowa zostanie wykonana. Pacjent, który decyduje się na protezy, powinien zaufać protetykowi i nawet, jeśli wskazaniem jest usunięcie zęba (lub zębów) albo inne zabiegi, poddać się im. Tylko wtedy bowiem jest szansa na to, że leczenie protetyczne będzie skuteczne.
Wykonanie protezy jest kosztowne, dlatego warto podejść do tego kompleksowo i przygotować się dobrze do tej procedury. Warto wiedzieć, że obecnie nawet skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonuje się bezboleśnie, sprawnie i nie naruszając komfortu pacjenta.
Jeśli jednak nie ma wskazań do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych, najlepiej, by pacjent wyleczył wszystkie zęby – dzięki temu proteza będzie dobrze dopasowana.
Dlaczego warto
Proteza zębowa kojarzy ci się wyłącznie ze starszymi osobami, które mają problemy z mówieniem i jedzeniem? Widziałeś babcię, która na noc wyjmuje protezę i wkłada ją do szklanki? To niestety dość częsty stereotyp pacjenta, korzystającego z usług protetyka. Wiele się jednak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło – wraz z rozwojem protetyki pojawiły się bowiem nowe możliwości, które zachęcają do skorzystania z protez nawet młode osoby! Protezy zębowe są obecnie doskonalsze, bardziej dopasowane i o wiele bardziej komfortowe. Dzięki temu chętnie sięgają po nie młodzi ludzie.
Poprawienie wyglądu jamy ustnej, zadbanie o ładny uśmiech i podniesienie komfortu codziennego funkcjonowania to wystarczające powody, by udać się po protezy zębowe. Wstydem nie jest już posiadanie protezy w młodym wieku, ale raczej brak dbałości o swoje zęby i o zdrowie. Brak kilku zębów nie jest bowiem tylko kwestią estetyczną, ale wpływa niekorzystnie zarówno na żuchwę, jak i na szczękę. Może to w efekcie doprowadzić do odkształceń i deformacji, a finalnie wpłynąć nawet na strukturę twarzy.
Wizyta w klinice stomatologicznej Stom-Med, wykonującej protezy w Poznaniu to pierwszy krok, by zawalczyć o piękny uśmiech i komfort codziennego funkcjonowania. Pełne uzębienie z pewnością przyczyni się do poprawienia twojej samooceny i zniweluje skrępowanie podczas uśmiechania się.
Jak zadbać o protezę?
Do protez zębowych organizm musi się przyzwyczaić, gdyż są to po prostu ciała obce wkładane do jamy ustnej. Normalnymi objawami w początkowym etapie noszenia protez są:
- zwiększone wydzielanie śliny,
- upośledzenie smaku i odbioru bodźców termicznych,
- odruch wymiotny,
- wrażenie, że język nie mieści się w jamie ustnej.
Proces adaptacji może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.
Jak przyzwyczaić się do protez stomatologicznych?
Jeśli chcesz jak najszybciej przyzwyczaić się do protez – noś je na początku całodobowo. Trzeba też uświadomić sobie, że protezy nie zastąpią zębów naturalnych i po prostu przyzwyczaić się do tej myśli. Niezwykle istotne jest więc samo nastawienie, cierpliwość i przestrzeganie wskazówek lekarza.
Początkowo będą występowały z pewnością trudności z jedzeniem – szczególnie z odgryzaniem i przeżuwaniem. Trzeba się tego nauczyć poniekąd na nowo. Niełatwa jest tez nauka mówienia w protezach, natomiast dzięki czytaniu na głos albo zwiększeniu częstotliwości rozmów można ją szybko opanować!
Odpowiednia higiena protez zębowych
Kluczowa w odpowiednim użytkowaniu protez jest dbałość o ich higienę. Źle utrzymana proteza będzie przyciągać bakterie i płytkę nazębną, co z kolei może przełożyć się na wystąpienie podrażnień i obrzęków dziąseł. Aby temu zapobiec, należy czyścić protezę we właściwy sposób:
- proteza powinna być codziennie dokładnie wyszczotkowana przy pomocy szczoteczki i pasty do czyszczenia protez,
- do usunięcia trudnych osadów z protezy należy użyć tabletek czyszczących – wystarczy zanurzyć protezę w ciepłej wodzie z rozpuszczoną tabletką i pozostawić tak na czas zalecony przez producenta, a następnie wypłukać i starannie wyszczotkować.
Dla zachowania higieny protezy bardzo ważne jest wyjmowanie jej z jamy ustnej przed snem. Zapobiegnie to także powstawaniu obrzęków i podrażnień. Protezy zębowej nie należy wrzucać do szklanki z wodą, ale do suchego i czystego pojemnika z otworkami wentylacyjnymi.
Jeśli proteza złamie się lub pęknie, należy obowiązkowo zgłosić się do lekarza. Protetyk ustali przyczynę uszkodzenia protezy i przyjmie ją do naprawy. W żadnym razie nie wolno samodzielnie naprawiać protezy, ponieważ można ją zniszczyć.