Stomatologia dziecięca

Stomatolog dziecięcy Poznań


Szukasz stomatologa dziecięcego w Poznaniu, który ma odpowiednie podejście do dzieci i sprawi, że pierwsza wizyta twojego malucha nie będzie ostatnią? Do naszego gabinetu stomatologicznego w Poznaniu zapraszamy całe rodziny – zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów. Stomatolog dziecięcy w STOM-MED Poznań świadczy usługi dopasowane do potrzeb i specyfiki pracy z najmłodszymi, wśród których można wyróżnić leczenie zębów mlecznych, lakowanie czy lakierowanie. Staramy się, aby już od pierwszej wizyty mały pacjent miał pozytywne skojarzenia z dentystą i nie bał się kolejnych spotkań. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ gabinety lekarskie z reguły nie kojarzą się maluchom dobrze, ale każdy pracujący u nas dentysta dziecięcy robi co w jego mocy, żeby dziecko poczuło się tutaj bezpiecznie i swobodnie.

Doskonale wiemy, że dzieci często przysłuchują się rozmowom dorosłych, którzy obawiają się wizyt u dentysty. Wtedy same, bez powodu zaczynają wyobrażać sobie wizytę u dentysty dziecięcego jako coś strasznego. Jednak maluchy wcale nie muszą się takiej wizyty bać! Pokazujemy im, że spotkanie ze stomatologiem dziecięcym jest ciekawe i praktycznie bezbolesne. Dzieciom szczególnie zestresowanym podajemy sedację, czyli tzw. gaz rozweselający.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_4970-1a-1-807x1024.jpg

Wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego

Wiemy z autopsji, jak pierwsze wizyty w dzieciństwie wpływają na późniejsze nastawienie do leczenia. Wyniesione z gabinetu wspomnienie wywołuje silne, trwałe lęki i stres przed wszelkim kontaktem ze stomatologiem. Wiele osób na długie lata rezygnuje z leczenia stomatologicznego, pamiętając nieprzyjemne, bolesne i kończące się płaczem wizyty u dentysty dziecięcego. Właśnie dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta adaptacyjna u dentysty dziecięcego.

W naszej przychodni w Poznaniu pierwsza wizyta jest zapoznaniem się dziecka z gabinetem, jest poznaniem unitu, urządzeń, narzędzi (nieocenionej w takich chwilach dmuchawki, czy oglądanie własnych ząbków na ekranie) w formie zabawy. Dzięki temu obniża się u dziecka lęk związany z nowym miejscem, nieznanymi osobami i „dziwnymi” zabiegami, które stomatolog będzie wykonywał w jego buzi.

Stomatolog dziecięcy będzie się spotykał z dzieckiem w czasie kolejnych wizyt. Kolejne przyjście do naszej kliniki stomatologicznej będzie dla dziecka łatwiejsze – zobaczy znane twarze stomatologów i usiądzie na fotelu, na którym już siedziało, co znacznie zredukuje jego stres.

Leczenie zębów mlecznych

Choć wciąż można spotkać się ze stwierdzeniem, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, „bo i tak zaraz wypadną”, nowoczesna stomatologia dziecięca stoi w opozycji do takiego podejścia. W Sto-Med Poznań zajmujemy się zębami mlecznymi z taką samą dbałością i skrupulatnością, jak stałymi, proponując ich kompleksowe leczenie. Dlaczego leczenie „mleczaków” jest tak istotne? Nieleczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych, powodując przedwczesne wyżynanie się zębów stałych i w następstwie wady zgryzu.

Należy też zwracać uwagę na konieczność leczenia zębów mlecznych, aby nasze pociechy od najmłodszych lat nabierały właściwych odruchów higienicznych. Nasz dentysta dziecięcy sprawdzi zęby młodego pacjenta i dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Prawie wszystkie ubytki w zębach mlecznych leczymy za pomocą żelu rozmiękczającego próchniczą zębinę i usuwamy specjalnymi wydrążaczami. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i bardzo łagodny. Niekiedy używamy piaskarki abrazyjnej, którą dzieci bardzo lubią. W tak przygotowanych ząbkach zakładamy wypełnienia w różnych kolorach – tak, aby dzieciom było weselej – największym powodzeniem cieszy się kolor różowy.

W wieku  6-7 lat są już obecna stałe trzonowce. Trudno dzieciom je doczyścić. Tam właśnie pojawia się szybko pogłębiająca się próchnica. W tym okresie należy poddać dzieci profilaktyce antypróchniczej.

Leczenie dentystyczne najmłodszych pacjentów naszej poznańskiej kliniki, niezależnie od tego czy mają dopiero zęby mleczne czy już stałe jest bardzo ważną częścią naszej pracy. Zależy nam na tym, aby uświadamiać pacjentów już od najmłodszych lat, że dbanie o zęby jest niezwykle ważnym elementem troski o swoje zdrowie.

Lakowanie zębów

Polega na pokryciu uszczelniaczem szczelinowym  (np. HELIOSEAL ACCOLADE ) bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych, miejsc gromadzenia się płytki nazębnej gdzie tworzą się nisze dla biofilmu bakteryjnego – próchnicotwórczego. Przed lakowaniem powierzchnia zęba przygotowywana jest za pomocą piaskarki w celu zwiększenia przyczepności laku.

Stan szczelności laku wymaga okresowej kontroli.

Lakierowanie zębów

„Malujemy” preparatami zawierającymi amino fluorek np. FLUOR-PROTECTOR bezpośrednio na powierzchnię zęba, dzięki czemu staje się mniej podatny na próchnicę.

W Stom-Med Twoje dziecko może czuć się bezpiecznie

Wizyta u stomatologa to stres nie tylko dla dziecka, ale i rodziców. W końcu nikt nie lubi patrzeć, jak jego maluch się boi, płacze, wyrywa czy stresuje. Większość rodziców rozumie natomiast, jak ważna jest troska o stan jamy ustnej już od małego, dlatego szukają gabinetu stomatologicznego, w którym panuje atmosfera sprzyjająca leczeniu dziecięcych ząbków. Taką kliniką jest właśnie Stom-Med w Poznaniu!

W Stom-Med kładziemy duży nacisk na to, by krzewić w małych pacjentach poczucie, że dbanie o zęby jest ważne. Żeby realizacja tego celu była możliwa, pokazujemy maluchom, że wizyty u dentysty nie są niczym strasznym i nie muszą się bać gabinetu dentysty. Przeprowadzamy dziecko przez cały proces adaptacji – od pokazania mu fotela, narzędzi, po zapoznanie ze stomatologiem, który będzie go leczył. Zanim zabierzemy się za leczenie, pracujemy nad tym, by dziecko poczuło się u nas bezpiecznie i komfortowo. Bez tego poczucia nie uda się bez stresu posadzić malca na fotelu. 

Zgłoś się już dziś

Sprawdzony dentysta dziecięcy w Poznaniu z dobrym podejściem do maluchów? Tylko w Stom-Med! Jeśli chcesz, aby leczeniem zębów twojego dziecka zajmowali się stomatolodzy z pasją, cierpliwością i dobrym podejściem do maluchów – już dziś umów się do nas na wizytę. Zrobimy co w naszej mocy, aby fotel stomatologiczny nie kojarzył się z bólem i stresem, a z przyjemną rutynową wizytą – krótką, bezbolesną i przebiegającą w atmosferze zabawy. Zapraszamy!