Do naszego gabinetu w Poznaniu zapraszamy całe rodziny – zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów.
Stomatolog dziecięcy w STOM-MED świadczy usługi dopasowane do potrzeb i specyfiki pracy z najmłodszymi, wśród których można wyróżnić leczenie zębów mlecznych, lakowanie czy lakierowanie.
Staramy się, aby już od pierwszej wizyty mały pacjent miał pozytywne skojarzenia z dentystą i nie bał się kolejnych spotkań.
Doskonale wiemy, że dzieci często przysłuchują się rozmowom dorosłych, którzy obawiają się wizyt u dentysty. Wtedy same, bez powodu zaczynają wyobrażać sobie taką wizytę jako coś strasznego. Jednak maluchy wcale nie muszą się takiej wizyty bać! Pokazujemy im, że spotkanie z dentystą jest ciekawe i praktycznie bezbolesne.
Dzieciom szczególnie zestresowanym podajemy sedację czyli tzw. gaz rozweselający.
Pierwsza wizyta adaptacyjna
Wiemy z autopsji jak pierwsze wizyty w dzieciństwie wpływają na późniejsze nastawienie do leczenia.
Wyniesione z gabinetu wspomnienie wywołuje silne, trwałe lęki i stres przed wszelkim kontaktem ze stomatologiem.
Dlatego w naszej przychodni pierwsza wizyta jest zapoznaniem się dziecka z gabinetem, jest poznaniem unitu, urządzeń, narzędzi (nieocenionej w takich chwilach dmuchawki, czy oglądanie własnych ząbków na ekranie) w formie zabawy.
Prowadzący lekarz będzie się spotykał z dzieckiem w czasie kolejnych wizyt.
Czy leczyć zęby mleczne?
Oczywiście tak. Nieleczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych powodując przedwczesne wyżynanie się zębów stałych i w następstwie wady zgryzu.
Należy też zwracać uwagę na konieczność leczenia zębów mlecznych, aby nasze pociechy od najmłodszych lat nabierały właściwych odruchów higienicznych.
Leczenie zębów mlecznych
Prawie wszystkie ubytki w zębach mlecznych leczymy za pomocą żelu rozmiękczającego próchniczą zębinę i usuwamy specjalnymi wydrążaczami. Zabieg ten jest całkowice bezbolesny, bardzo łagodny. Niekiedy używamy piaskarki abrazyjnej, którą dzieci bardzo lubią. W tak przygotowanych ząbkach zakładamy wypełnienia w różnych kolorach – tak aby dzieciom było weselej – największym powodzeniem cieszy się kolor różowy.
W wieku 6-7 lat są już obecna stałe trzonowce. Trudno dzieciom je doczyścić . Tam właśnie pojawia się szybko pogłębiająca się próchnica. W tym okresie należy poddać dzieci profilaktyce antypróchniczej.
Lakowanie
Polega na pokryciu uszczelniaczem szczelinowym ( np. HELIOSEAL ACCOLADE ) bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych , miejsc gromadzenia się płytki nazębnej gdzie tworzą się nisze dla biofilmu bakteryjnego – próchnicotwórczego.
Przed lakowaniem powierzchnia zęba przygotowywana jest za pomocą piaskarki w celu zwiększenia przyczepności laku.
Stan szczeloności laku wymaga okresowej kontroli.
Lakierowanie
„Malujemy” preparatami zawierającymi aminofluorek np. FLUOR-PROTECTOR bezpośrednio na powierzchnię zęba dzięki czemu staje się mniej podatny na prochnicę.