Stomatologia dziecięca

Do naszego gabinetu stomatologicznego w Poznaniu zapraszamy całe rodziny – zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów. Stomatolog dziecięcy w STOM-MED Poznań świadczy usługi dopasowane do potrzeb i specyfiki pracy z najmłodszymi, wśród których można wyróżnić leczenie zębów mlecznych, lakowanie czy lakierowanie. Staramy się, aby już od pierwszej wizyty mały pacjent miał pozytywne skojarzenia z dentystą i nie bał się kolejnych spotkań.

Doskonale wiemy, że dzieci często przysłuchują się rozmowom dorosłych, którzy obawiają się wizyt u dentysty. Wtedy same, bez powodu zaczynają wyobrażać sobie wizytę u dentysty dziecięcego jako coś strasznego. Jednak maluchy wcale nie muszą się takiej wizyty bać! Pokazujemy im, że spotkanie ze stomatologiem dziecięcym jest ciekawe i praktycznie bezbolesne. Dzieciom szczególnie zestresowanym podajemy sedację, czyli tzw. gaz rozweselający.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_4970-1a-1-807x1024.jpg

Wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego

Wiemy z autopsji, jak pierwsze wizyty w dzieciństwie wpływają na późniejsze nastawienie do leczenia. Wyniesione z gabinetu wspomnienie wywołuje silne, trwałe lęki i stres przed wszelkim kontaktem ze stomatologiem. Właśnie dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta adaptacyjna u dentysty dziecięcego.

W naszej przychodni w Poznaniu pierwsza wizyta jest zapoznaniem się dziecka z gabinetem, jest poznaniem unitu, urządzeń, narzędzi (nieocenionej w takich chwilach dmuchawki, czy oglądanie własnych ząbków na ekranie) w formie zabawy.

Stomatolog dziecięcy będzie się spotykał z dzieckiem w czasie kolejnych wizyt.

Leczenie zębów mlecznych

Nieleczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych, powodując przedwczesne wyżynanie się zębów stałych i w następstwie wady zgryzu.

Należy też zwracać uwagę na konieczność leczenia zębów mlecznych, aby nasze pociechy od najmłodszych lat nabierały właściwych odruchów higienicznych. Nasz dentysta dziecięcy sprawdzi zęby młodego pacjenta i dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Prawie wszystkie ubytki w zębach mlecznych leczymy za pomocą żelu rozmiękczającego próchniczą zębinę i usuwamy specjalnymi wydrążaczami. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i bardzo łagodny. Niekiedy używamy piaskarki abrazyjnej, którą dzieci bardzo lubią. W tak przygotowanych ząbkach zakładamy wypełnienia w różnych kolorach – tak, aby dzieciom było weselej – największym powodzeniem cieszy się kolor różowy.

W wieku  6-7 lat są już obecna stałe trzonowce. Trudno dzieciom je doczyścić. Tam właśnie pojawia się szybko pogłębiająca się próchnica. W tym okresie należy poddać dzieci profilaktyce antypróchniczej

Lakowanie zębów

Polega na pokryciu uszczelniaczem szczelinowym  (np. HELIOSEAL ACCOLADE ) bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych, miejsc gromadzenia się płytki nazębnej gdzie tworzą się nisze dla biofilmu bakteryjnego – próchnicotwórczego. Przed lakowaniem powierzchnia zęba przygotowywana jest za pomocą piaskarki w celu zwiększenia przyczepności laku.

Stan szczelności laku wymaga okresowej kontroli.

Lakierowanie zębów

„Malujemy” preparatami zawierającymi amino fluorek np. FLUOR-PROTECTOR bezpośrednio na powierzchnię zęba, dzięki czemu staje się mniej podatny na próchnicę.