Pracownia RTG

Rentgen zębów Poznań – zdjęcia panoramiczne zębów


Współczesna diagnostyka stomatologiczna wymaga wykonywania częstych zdjęć rentgenowskich. Właśnie dlatego w Przychodni STOM-MED Poznań uruchomiliśmy nowoczesną pracownię RTG. Wszystkie zdjęcia RTG zębów wykonywane są na miejscu w naszym gabinecie na poznańskiej Wildzie. Dzięki temu, że zdjęcia zębów wykonujemy na miejscu, nasi pacjenci mają zapewnioną kompleksową usługę stomatologiczną i nie muszą zastanawiać się, gdzie można wykonać rentgen stomatologiczny w Poznaniu.  

Posiadamy dwa aparaty rentgenowskie, dzięki którym wykonujemy różne rodzaje zdjęć RTG zębów w Poznaniu:

 • rentgen punktowy RVG oraz
 • tomograf komputerowy CBCT.

Wykonujemy następujące rodzaje zdjęć RTG:

 • zdjęcia punktowe – dokładne zdjęcie pojedynczego zęba, wykorzystywane np. w diagnostyce bólu oraz w trakcie leczenia endodontycznego, gdzie zgodnie z protokołem wykonujemy trzy zdjęcia w trakcie jednego zabiegu. Zdjęcia RTG tego typu emitują bardzo małą dawkę promieniowania.

 • zdjęcia panoramiczne – zdjęcie przeglądowe całego uzębienia. Na zdjęciach widoczne są wypełnione kanały zębowe, ew. zmiany okołowierzchołkowe, wszczepione implanty, zawiązki zębów stałych, wszelkie zmiany w obrębie szczęki i żuchwy oraz zatok szczękowych i wiele innych.

 • Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe – ich wykonanie ma na celu wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych lub zgryzowych. Taki rentgen zębów pomaga też w ocenie szczelności wypełnień.
 • Zdjęcia tomograficzne CBCT obejmujące następujące obszary – szczęka i żuchwa, okolice leczonego zęba, zatoki przynosowe, staw skroniowo-żuchwowy. Współcześnie jest to najdokładniejsze badanie rentgenowskie w stomatologii. Na zdjęciu widoczne są zarówno tkanki twarde jak i miękkie. Jest to jedyne zdjęcie dające tego typu możliwości. Zdjęcia CBCT wykorzystywane są przy planowaniu implantologicznym. Są ostatecznym narzędziem stosowanym przy podejmowaniu decyzji o leczeniu endodontycznym lub chirurgicznym. W zależności od bieżącej potrzeby, wybieramy zawsze jak najmniejsze pole obrazowania minimalizując w ten sposób wielkość niezbędnego do wykonania zdjęcia dawki napromieniowania.

Musisz zrobić zdjęcia panoramiczne zębów albo zdjęcia pantomograficzne w Poznaniu i szukasz miejsca z odpowiednim sprzętem? Przyjdź do Stom-Med!

Kiedy należy wykonać rentgen zębów?

Rtg zęba, nazywane inaczej rentgenem albo prześwietleniem rentgenowskim to badanie pozwalające zdiagnozować stany chorobowe i zapalne rozwijające się wewnątrz zęba. Rentgen pozwala także dokładnie zobaczyć strukturę korzeni zębowych. Zwykłe RTG zęba obejmuje najczęściej jeden ząb, choć w razie potrzeby można na jednym zdjęciu prześwietlić także kilka (maksymalnie 4). 

Lekarz zleca rentgen stomatologiczny w wielu przypadkach, gdyż pozwala mu to na precyzyjną diagnozę stanu zębów. RTG należy wykonać:

 • w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy, 
 • w przypadku braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, 
 • przy podejrzeniu zmian chorobowych i stanów zapalnych przy korzeniach, 
 • w celu sprawdzenia stanu pozostawionych korzeni, torbieli,
 • przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym. 
 • przed planowaną ekstrakcją, 
 • przed leczeniem kanałowym,
 • przed leczeniem protetycznym (założeniu protezy, koronek lub mostów),
 • przed wszczepieniem implantów,
 • przed założeniem aparatu ortodontycznego,
 • po zakończonym leczeniu.

Rentgen zaleca się wykonać również wówczas, gdy dojdzie do urazu twarzoczaszki – dzięki niemu możliwe jest określenie, jak rozległe są uszkodzenia. 

Dlaczego warto?

Na podstawie rentgenu zębów można zdiagnozować schorzenia i stany zapalne zębów, które w innym przypadku byłyby możliwe do zauważenia dopiero po rozwierceniu zęba. Nowoczesna technologia pozwala uniknąć tak inwazyjnej diagnostyki i za pomocą zdjęć rtg umożliwia szybkie i bezbolesne obejrzenie wnętrza zębów. 

Dlaczego warto wykonać RTG zębów przed rozpoczęciem leczenia?

 • Rentgen stomatologiczny pozwala dentyście zauważyć wszystkie, nawet najdrobniejsze zmiany, które pojawiły się wewnątrz zęba. To z kolei umożliwia postawienia trafnej diagnozy i dobranie właściwej i skutecznej metody leczenia.
 • Zdjęcie rtg jest na tyle dokładną metodą badania, że minimalizuje ryzyko pomyłek, które mogłyby się zdarzać, gdyby stomatolog nie mógł przed rozpoczęciem leczenia zobaczyć całej struktury zęba.
 • Rentgen zębów jest bezpieczną metodą diagnostyczną. Promieniowanie X, wykorzystywane do wykonania zdjęcia rtg zęba, w dużej ilości jest szkodliwe. Natomiast w przypadku badania punktowego, gdzie napromieniowana jest jedynie niewielka część ciała, nie ma powodów do obaw. Takie badanie jest całkowicie bezpieczne. Zdjęcia RTG nie należy jednak wykonywać częściej niż co pół roku.
 • Zdjęcie pantomograficzne, panoramiczne czy rtg pojedynczego zęba są całkowicie bezbolesne i nie wymagają od pacjenta żadnego przygotowania.

Korzyści z robienia rentgena stomatologicznego są bardzo duże. Jest to całkowicie bezpieczna metoda diagnostyczna, która pozwala precyzyjnie określić stan zębów i dobrać najlepszą metodę leczenia. 

Zapraszamy

Poszukujesz miejsca, w którym zrobisz zdjęcia zębów w Poznaniu? Zapraszamy do Stom-Med! Nasza klinika jest wyposażona w dwa aparaty rentgenowskie. Zdjęcia pantomograficzne, panoramiczne i rtg pojedynczych zębów wykonują doświadczeni dentyści, dlatego mogą być one podstawą do podejmowania decyzji diagnostycznych.

Nie jesteś pewien, czy w twoim przypadku rentgen zębów jest potrzebny? Nie wiesz, czy wykonujemy zdjęcie RTG, którego potrzebujesz? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszystkie wątpliwości!