Pracownia RTG

Współczesna diagnostyka stomatologiczna wymaga wykonywania częstych zdjęć rentgenowskich. Właśnie dlatego w Przychodni STOM-MED Poznań uruchomiliśmy nowoczesną pracownię RTG. Wszystkie zdjęcia RTG zębów wykonywane są na miejscu w naszym gabinecie na poznańskiej Wildzie.

Posiadamy dwa aparaty rentgenowskie :

  • rentgen punktowy RVG oraz
  • tomograf komputerowy CBCT.

Wykonujemy następujące rodzaje zdjęć :

  • zdjęcia punktowe – dokładne zdjęcie pojedynczego zęba, wykorzystywane np. w diagnostyce bólu oraz w trakcie leczenia endodontycznego, gdzie zgodnie z protokołem wykonujemy trzy zdjęcia w trakcie jednego zabiegu. Zdjęcia tego typu emitują bardzo małą dawkę promieniowania.

  • zdjęcia panoramiczne – zdjęcie przeglądowe całego uzębienia. Na zdjęciach widoczne są wypełnione kanały zębowe, ew. zmiany okołowierzchołkowe, wszczepione implanty, zawiązki zębów stałych, wszelkie zmiany w obrębie szczęki i żuchwy oraz zatok szczękowych i wiele innych.

  • Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe – ich wykonanie ma na celu wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych lub zgryzowych. Pomagają też w ocenie szczelności wypełnień.
  • Zdjęcia tomograficzne CBCT obejmujące następujące obszary – szczęka i żuchwa, okolice leczonego zęba, zatoki przynosowe, staw skroniowo-żuchwowy. Współcześnie jest to najdokładniejsze badanie rentgenowskie w stomatologii. Na zdjęciu widoczne są zarówno tkanki twarde jak i miękkie. Jest to jedyne zdjęcie dające tego typu możliwości. Zdjęcia CBCT wykorzystywane są przy planowaniu implantologicznym. Są ostatecznym narzędziem stosowanym przy podejmowaniu decyzji o leczeniu endodontycznym lub chirurgicznym. W zależności od bieżącej potrzeby, wybieramy zawsze jak najmniejsze pole obrazowania minimalizując w ten sposób wielkość niezbędnego do wykonania zdjęcia dawki napromieniowania.