Ortodoncja

Ortodonta Poznań – Dziecięcy, dla dorosłych


Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmując się leczeniem różnego rodzaju wad zgryzu kojarzy nam się głównie z poprawą estetyki i ładnym uśmiechem.

Nie jest to jednak jedyny powód podjęcia leczenia ortodontycznego.

Równie ważną przyczyną, dla której powinniśmy zdecydować się na leczenie ortodontyczne jest możliwość zaburzeń funkcji żucia i fonetyki. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że wada zgryzu wpływa niekorzystnie na prawidłowe rozdrabnianie i żucie pokarmu.

Krzywy zgryz, zbytnie stłoczenie zębów utrudnia też utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej powodując szybszą próchnicę oraz choroby dziąseł.

Wady zgryzu są bardzo powszechne ich najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe rozmieszczenie zębów, a także zakłócony rozwój oraz budowa podłoża kostnego. Takie wady pojawiają się już u małych dzieci, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować to jak rozwijają się zęby.

Główną metodą leczenia wad ortodontycznych jest założenie aparatu ortodontycznego. Pomaga on wyeliminować lub zmniejszyć takie wady, nadać łukom zębowym odpowiedni kształt a co za tym idzie twarzy.

Leczenie ortodontyczne przeznaczone jest dla osób w każdym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Leczenie ortodontyczne – wskazania

• przodozgryz górny
• wysunięcie żuchwy
• szpary, zgryz krzyżowy
• stłoczenie zębów
• nachodzenie zębów
• zaburzenia symetrii twarzy

Przyczyny nieprawidłowego zgryzu

• zbyt miękka dieta we wczesnym dzieciństwie mogąca być przyczyną zbyt wąskich szczęk a co za tym idzie stłoczenia zębów
• nie leczenie próchnicy zębów mlecznych i ich przedwczesna utrata w rezultacie zęby stałe wyrzynają się nie w swoim miejscu
• dziedziczenie wąskich szczęk po matce lub szerokich po ojcu
• nieznane jeszcze przyczyny

Efektem stłoczenia jest częsta próchnica styczna. Często pierwszym etapem leczenia takiej wady jest usunięcie zęba, np. pierwszego przedtrzonowca czyli czwórki oraz ósemek jako zębów najmniej wartościowych w łuku. Wady ustawienie zgryzu mogą też powodować uciążliwe bóle głowy (migreny), choroby stawu skroniowo-żuchwowego , nieprawidłowe ścieranie się zębów.

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym.

W zależności od wady oraz wieku pacjenta rozróżniamy wiele typów aparatów ortodontycznych.

1. Aparaty ortodontyczne ruchome

Polecane dla dzieci 7 – 12 lat w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Istotnym elektem powodzenia jest tutaj sumienność pacjenta, o czym zarówno jego, jak i rodziców pouczy nasz poznański ortodonta. Aparat dziecięcy powinien być zakładany w nocy oraz na kilka godzin w ciągu dnia. Aparaty te nie służą do idealnego ustawienia pozycji zębów i jest możliwe, że w późniejszym czasie konieczne będzie użycie aparatu stałego, choć użyte odpowiednio wcześnie mogą tą konieczność wyeliminować. Ortodonta dziecięcy w Poznaniu, przyjmujący w naszej klinice stwierdzi podczas pierwszej wizyty, czy dziecku warto zakładać aparat ortodontyczny ruchomy, czy lepiej poczekać i zdecydować się na stały.

2. Aparaty ortodontyczne stałe dla dzieci i dorosłych

  •  bezligaturowe – składają się łuku i zamków wyposażonych w elementy trzymające łuk – takie jak zasuwa, klapka, obrotowe kółeczko lub zatrzaski. Przy tych aparatach nie występują często uciążliwe ligatury gumowe. Dzięki swej budowie aparaty te pozbawione są praktycznie tarcia, zapewniając duży komfort użytkowania.
  •  estetyczne – ceramiczne, kryształowe, kolorystycznie dopasowane do koloru zębów pacjenta. Minusem takiego rozwiązania jest możliwość przebarwiania się gumek. Rozwiązanie to nie jest więc zalecane dla palaczy.
  •  metalowe – są to tradycyjne aparaty ortodontyczne. Zamki wykonane są z wysokiej jakości stopów. Mają większą wytrzymałość od aparatów estetycznych. Można je więc stosować w przypadku większych wad uzębienia.

Wybór aparatu zależy od wady zgryzu , możliwości finansowych pacjenta, oczekiwanego efektu oraz czasu noszenia aparatu. Do oceny warunków potrzebne jest aktualne zdjęcie panoramiczne oraz modele sytuacyjne danego pacjenta. Każdorazowo, na początku leczenia następuje szczegółowe omówienie sytuacji pacjenta, po której otrzymuje on propozycję leczenia. Przed założeniem aparatu ortodontycznego w Poznaniu, w naszej klinice, omawiamy cały proces leczenia, a więc czas noszenia aparatu, częstość wizyt kontrolnych oraz higienę. Dzięki temu pacjent dokładnie wie, czego się spodziewać i z czym wiąże się założenie aparatu na zęby.

3. Ortodoncja cyfrowa czyli leczenie nakładkowe wad zgryzu – Clear Aligner

Leczenie nakładkami Clear Aligner to nowa metoda leczenia wad zgryzu za pomocą systemu nakładek korygujących wykonanych z przezroczystego, termoplastycznego, zaprojektowanego komputerowego silikonu.  

Zastosowanie metod cyfrowych powoduje , że samo leczenie staje się skuteczniejsze bardziej precyzyjne, przewidywalne i mniej uciążliwe dla pacjenta oraz co najważniejsze nie ma przyklejanych do szkliwa zameczków ortodontycznych.

Na czym polega cały proces ?

Pierwszym etapem jest wykonanie cyfrowego, przestrzennego obrazu 3D zębów Pacjenta używając skanera wewnątrzustnego MEDIT i700 oraz CBCT – tomografii komputerowej korzeni zębów.

Na podstawie otrzymanych obrazów tworzymy komputerowy model uzębienia, który dalej jest analizowany za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

Następnie wykonujemy wirtualną symulację pozwalającą zobaczyć efekt końcowy procesu prostowania zębów oraz zaplanować cały schemat leczenia.

Na koniec tego etapu Pacjent otrzymuje indywidualny planu leczenia, na podstawie którego dowiaduje się jaki będzie efekt końcowy, jak długo będzie trwało leczenie oraz jaki będzie jego koszt. Jest on uzależniony od liczby nakładek, które musimy użyć w całym procesie.

Nakładki przekazujemy etapami. Kolejne partie Pacjent otrzymuje zawsze w trakcie kontroli lekarskiej oceniającej skuteczność dotychczasowego leczenia.

Należy pamiętać , że uzyskanie właściwego efektu końcowego w dużym stopniu zależy od sumiennego stosowania wszystkich zaleceń lekarskich. W szczególności  dotyczy to niemal całodobowego noszenia nakładek oraz ich wymiany na kolejną w określonym przez lekarza czasie.

Samo leczenie nakładkowe jest na pewno dużo bardziej estetycznie i komfortowe od aparatów stałych. Nakładki są niemal niewidoczne oraz łatwo zdejmowalne. Nie stanowią więc utrudnienia w trakcie posiłków oraz przy codziennym myciu zębów. Na ten czas po prostu je zdejmujemy.

Istotnym argumentem do ich zastosowania jest też znaczące skrócenie czasu leczenia w stosunku do aparatów stałych. Tutaj cały proces trwa od kilku miesięcy do jednego roku w zależności od wielkości wady.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny jest niezbędny, by wyleczyć wady zgryzu. Są osoby, które mają opory przed tym, by zdecydować się na takie leczenie, jednak warto wiedzieć, jakie są zalety założenia takiego aparatu!

Przede wszystkim, aparat ortodontyczny daje możliwość uzyskania pięknego, równego uśmiechu. Nieprawidłowo ułożone, krzywe zęby często stanowią przyczynę kompleksów i braku pewności siebie. Pacjenci niejednokrotnie rezygnują całkowicie z uśmiechania się albo są swoim uśmiechem zawstydzeni. Można to zmienić – ortodonta zaproponuje rodzaj aparatu i określi czas leczenia, po którym będziesz mógł cieszyć się naprawdę ładnym i zdrowym uśmiechem.

Poza widocznymi efektami estetycznymi, leczenie ortodontyczne ma także bardzo duży wpływ na zdrowie pacjenta. Wyleczenie wady zgryzu przekłada się na korzyści zdrowotne, do których należą:

  • ograniczenie nadmiernego ścierania się zębów, wywołanego wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu,
  • ułatwienie właściwego dbania o higienę oraz zdrowie jamy ustnej – równe zęby znacznie łatwiej jest doczyścić i dotrzeć do dalszych zakamarków jamy ustnej,
  • zapobieganie pojawianiu się próchnicy oraz chorobom przyzębia,
  • pozbycie się bólu, spowodowanego chorobami stawu skroniowo–żuchwowego – dolegliwości te mogą ustąpić po wyrównaniu zgryzu.

Ortodonta w Poznaniu, w klinice Stom-Med przyjmuje zarówno pacjentów w wieku dziecięcym, jak i dorosłych. W naszej klinice dbamy o piękne uśmiechy niezależnie od wieku!