Jak przebiega zabieg implantacji i czego należy się spodziewać po operacji?

Implantacja natychmiastowa to jeden z najbardziej nowoczesnych zabiegów. Ta metoda zastępowania utraconych zębów jest jednocześnie jedną z najbardziej komfortowych dla pacjenta. Implanty zębowe cieszą się dużą popularnością, a ich użytkowanie jest bezproblemowe i bezpieczne. Zazwyczaj wystarczają aż do końca życia. Najważniejszą zaletą opisywanej metody jest możliwość ekstrakcji zniszczonego zęba oraz wstawienia nowego w trakcie jednej wizyty. Jak przebiega cały zabieg i o czym należy pamiętać po operacji?

Najważniejsze informacje na temat zabiegu

Pierwszym krokiem, od którego zaczyna się każdy zabieg jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Dzięki temu lekarz jest w stanie poznać jego stan zdrowia oraz wykluczyć istnienie ewentualnych przeciwwskazań do implantacji. Ukrywanie dolegliwości tylko po to, aby móc zakwalifikować się do zabiegu jest dużym błędem, który może skutkować poważnymi powikłaniami medycznymi. W takim przypadku istnieje również ryzyko, że wszczepienie implantów zakończy się niepowodzeniem. Kolejnym etapem są badania diagnostyczne. Na tym etapie lekarz bada jamę ustną oraz wykonuje zdjęcia tomograficzne. Na tej podstawie określa metodę wszczepienia. Warto zaznaczyć, że leczenie musi zawsze zostać indywidualnie dopasowane do pacjenta.

Obecnie dużą popularnością cieszy się implantacja natychmiastowa. Zabieg jest w pełni bezpieczny i niezwykle wygodny, bowiem nie trzeba czekać z właściwą odbudową protetyczną na zakończenie osteointegracji. Co więcej dzięki tej metodzie rana goi się dużo szybciej, a ryzyko zaniku kości jest zminimalizowane. Implanty zębowe są szczególnie rekomendowane osobom, które mają znaczne ubytki w uzębieniu, doszło u nich do zaniku kości lub nie można wykonać w ich przypadku wszczepienia zwykłych implantów.

Zabieg implantacji krok po kroku

Zabieg implantacji natychmiastowej składa się z kilku etapów. Na początku konieczne jest przygotowanie szablonu chirurgicznego. Odwzorowuje on budowę szczęki pacjenta. Dzięki temu lekarz jest w stanie precyzyjnie zaplanować kształt, liczbę i rozmiar implantów. Ma także realny obraz tego w jaki sposób wygląda jama ustna danej osoby. Jak wyglądają dalsze etapy?

  • Po przygotowaniu szablonu wykonuje się atraumatyczną ekstrakcję zęba. Jest ona bardzo delikatna, dzięki czemu nie ma ryzyka naruszenia kości. W efekcie można uzyskać zębodół, który jest otoczony zdrową blaszką kostną.
  • Kolejnym krokiem jest przygotowanie fibryny bogatopłytkowej (APRF). Lekarz wykorzystuje ją w trakcie implantacji oraz po zakończeniu zabiegu, już do wypełnienia rany.
  • Następny etap to założenie szablonu. Dalej wkręca się implanty zębowe. U niektórych pacjentów może być konieczne wypełnienie zębodołu materiałem kościotwórczym.
  • Jednym z ostatnich etapów jest wkręcenie śruby gojącej, dopasowanej indywidualnie. Wyróżnia się ona dość dużym zewnętrznym kołnierzem, który skutecznie osłania miejsce pozabiegowe.

Jeśli implant znajduje się w przedniej części jamy ustnej zakłada się estetyczną koronę tymczasową. Po około 2 tygodniach konieczne jest zdjęcie szwów. Po upływie 2 miesięcy konieczna jest wizyta kontrolna, zaś po około 3 miesiącach zakłada się ostateczną koronę.

W ciągu pierwszej doby po zabiegu nie powinniśmy spożywać gorących pokarmów. Warto zaznaczyć, że rekonwalescencja przebiega spokojnie, a pacjenci nie skarżą się na ból. Można zatem od razu wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Należy jednak uniknąć bardzo intensywnych aktywności i przemęczenia się, przynajmniej w ciągu pierwszych 2 tygodni. Istnieje ryzyko pojawienia się siniaków i niewielkich obrzęków. Konieczne jest ścisłe stosowanie się do wytycznych związanych z higieną jamy ustnej, które otrzymamy od lekarza.