Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby?

Decyzję o konieczności wykonania korekty zgryzu u dziecka podejmuje rodzic lub opiekun po konsultacji z lekarzem ortodontą i stomatologiem. Ze względu na fakt, że nie ma jednego, uniwersalnego wieku dla każdej osoby, rozpoczęcie leczenia w postaci stałego aparatu na zęby jest dodatkowo utrudnione. Co warto wiedzieć przed założeniem konstrukcji? 

Stały aparat na zęby dla dziecka – najważniejsze informacje

Pierwsza konsultacja ortodontyczna dziecka powinna odbyć się najpóźniej do 7. roku życia. Ta zasada nie dotyczy sytuacji, gdy stomatolog zaleci wcześniejszą wizytę lub w przypadku, gdy rodziców lub opiekunów niepokoi np. nieprawidłowy zgryz. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie wykryta wada, tym czas niezbędny do jej usunięcia będzie krótszy.

Stały aparat na zęby to nie tylko sposób na leczenie różnego rodzaju wad zgryzu, ale również dodatkowy element, który przez pewien czas będzie towarzyszył dziecku w codziennych czynnościach. Z tego powodu cały proces przygotowywania młodego pacjenta powinien być podzielony na etapy. Maluchowi trzeba też przedstawić korzyści wynikające z zakończenia leczenia.

Rodzaje problemów ortodontycznych dzieci

Wybrane wady zgryzu dzieci łatwo rozpoznać. Należą do nich zbyt duże przerwy między zębami, wyraźny przodozgryz, krzyżowy zgryz lub zbyt mocne stłoczenie zębów. Każdy z tych problemów ortodontycznych można rozwiązać poprzez stały aparat na zęby. Jeżeli zachodzi podejrzenie występowania jednej z wymienionych wad, należy umówić się na konsultację w pierwszym dostępnym terminie.

Stałe zęby zaczynają rozwijać się w wieku około 6 lat. Oczywiście każde dziecko jest inne, dlatego ten wiek trzeba traktować jako orientacyjny. Wypadnięcie zębów mlecznych i pojawienie się większości zębów stałych jest niezbędne do prawidłowej oceny konieczności leczenia ortodontycznego. Gotowość dziecka do założenia stałego aparatu ortodontycznego jest ustalana indywidualnie przez lekarza specjalistę.

Stały aparat na zęby – najważniejsze korzyści

Założenie aparatu ortodontycznego przynosi wiele korzyści zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Do najważniejszych należy prawidłowy zgryz, który jest niezbędny do komfortowego przeżuwania pokarmów. Kolejna korzyść to estetyczny uśmiech, który bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie i pewność siebie. Zdrowy zgryz to również mniejsze ryzyko związane z różnego rodzaju chorobami dziąseł i próchnicą.

Nawet w przypadku poważnych wad, odpowiednie leczenie ortodontyczne jest w stanie całkowicie je wyeliminować. Z tego powodu tak ważne jest podjęcie decyzji w odpowiednim czasie.

Budowa aparatu na zęby

Jednym z elementów stałego aparatu na zęby są klamry, czyli metalowe lub ceramiczne części przyklejane do zębów. To punkty zaczepne, do których jest przytwierdzony drut ortodontyczny stanowiący kolejny ważny element konstrukcji. Cienki drut przechodzi przez klamry i służy do przemieszczania zębów do pożądanej pozycji. W zależności od konkretnego pacjenta, drut może mieć różną grubość. 

Pozostałe elementy to ligatury, czyli niewielkie gumki odpowiedzialne za przytrzymywania aparatu ortodontycznego. Mogą mieć one różne kolory. Z kolei opaski to niewielkie metalowe pierścienie, które znajdują się na tylnych zębach. Niekiedy wykorzystuje się również sprężyny używane do przesuwania zębów lub utrzymywania odpowiednich przestrzeni pomiędzy nimi. W szczególnych przypadkach aparat może być wyposażony w dodatkowe elementy.