Kto może skorzystać z implantów zębowych i jakie są wymagania dla pacjentów?

Implant to najlepsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie dla osób, które mają braki w uzębieniu. Warto zaznaczyć, że w momencie utraty zęba należy podjąć jak najszybsze działania, bowiem luka powoduje przesuwanie się innych zębów. Oprócz tego stanowi defekt estetyczny oraz utrudnia gryzienie i żucie. Implanty mają za zadanie zastąpić korzeń zęba, który został utracony. Co warto wiedzieć na temat zabiegu i kto może się mu poddać?

Najważniejsze informacje na temat implantów zębowych

Wszczepienie implantów warto rozważyć w sytuacji utraty pojedynczego zęba oraz jeśli utraciliśmy kilka lub wszystkie zęby. Zabieg polega na zamocowaniu najczęściej tytanowej śruby w kości szczękowej lub w żuchwie. Stanowi ona podłoże do zamocowania korony, która zastępuje ząb i pełni wszystkie jego funkcje. Całość składa się zatem z dwóch etapów. Warto zaznaczyć, że wszczepione implanty nie tylko zastępują utracone zęby, ale jednocześnie chronią pozostałe przed obracaniem i odchylaniem. Ponadto warto zdecydować się na zabieg w sytuacji, gdy proces leczenia danego zęba byłby długi lub bardzo kosztowny, a szanse jego zachowania niewielkie. Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstawienie implantu, który zostanie z nami na długie lata.

Warto wspomnieć o najważniejszych zaletach takich elementów. Dla wielu osób kluczową kwestią jest poprawa estetyki uśmiechu. Decydując się na zabieg możemy jednak w praktyce w dużym stopniu poprawić jakość swojego życia, a niejednokrotnie pozbyć się kompleksów, które towarzyszyły nam przez lata. Jeśli chodzi o praktyczne aspekty, dzięki implantom możemy na nowo cieszyć się jedzeniem pokarmów, które przez długi czas były dla nas niedostępne. Mowa o twardych produktach wymagających intensywnego gryzienia. Kolejną korzyścią jest odzyskanie wyraźnej mowy, co może stać się przełomem w kontaktach towarzyskich. Oprócz tego należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej korzyści jaką jest brak konieczności dodatkowych zabiegów higienicznych. Osoby, które decydują się na protezy lub mosty muszą regularnie je czyścić. W przypadku implantów wystarczające jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie, podobnie jak naturalnych zębów.

Jakie wymagania muszą spełnić pacjenci, aby zakwalifikować się do zabiegu?

Wszczepienie implantu to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Można wykonać go u osób powyżej 18. roku życia. Nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegu w młodszym wieku, bowiem układ kostny jest jeszcze w fazie rozwoju. Kolejne przeciwwskazania to infekcje wirusowe oraz bakteryjne, nowotwory w trakcie leczenia, ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia.. Nie zaleca się zabiegu w okresie leczenia farmakologicznego chorób autoimmunologicznych. Warto zaznaczyć, że część z wymienionych wyżej chorób nie będzie stanowić przeciwwskazania, jeśli ich aktywna terapia zakończy się.

Oprócz wyżej wymienionych, istnieją także ogólne przeciwwskazania, które nie są bezwzględne, jednak wymagają konsultacji z lekarzem. Mowa m.in. o wadach serca, chorobie Parkinsona, schorzeniach szpiku kostnego czy chorobach psychicznych. Czasami przeszkodą może być alkoholizm, bruksizm, palenie papierosów i osteoporoza. Zanim zostaną wszczepione implanty, konieczne jest wyleczenie zębów z próchnicy oraz paradontozy. Jest to konieczne, bowiem bakterie mogą przedostać się w okolice implantu, uniemożliwiając mu stabilizację.